'Eflani Hindisi' Yilbasi Sofralarina Lezzet Katacak

Karabük'ün hindisiyle ünlü ilçesi Eflani'de yilbasi için 6 aydir dogal ortamda beslenen hindiler, kilogrami 65 ila 75 liradan Türkiye'nin çesitli illerine gönderiliyor Belediye Baskani Ibrahim Ertugrul: 'Eflani hindisine talep artti fakat ne yazik ki talebe yeterli arzi saglayamiyoruz. Gelecekte Eflani'de hindi üretiminin artmasi yönünde çalismalar yapacagiz'

ORHAN KUZU - Karabük'ün hindisiyle ünlü ilçesi Eflani'de dogal ortamda arpa, bugday ve misirla beslenen hindiler, yilbasi sofralarini tatlandiracak.

Belediye tarafindan yaptirilan hindi heykelinin simge oldugu ilçede, yilbasi için özel olarak yetistirilen hindiler, Türkiye'nin çesitli illerine gönderiliyor.

Dogal ortamda 6 aydir beslenen hayvanlarin agirligi 5 ila 10 kilogram arasinda degisiyor.

Belediye Baskani Ibrahim Ertugrul, AA muhabirine, Eflani denilince akla hindi ve hindi etinden yapilan bandirma yemeginin geldigini söyledi.

Ilçe girisindeki heykelle hindiyi gündeme getirdiklerini belirten Ertugrul, "Hem ilçemizin simgesi hem de hindiye ragbeti ve hakli ününü duyurmaya yönelik bir çalisma oldu. Bunun neticesinde Eflani hindisine talep artti fakat ne yazik ki talebe yeterli arzi saglayamiyoruz. Gelecekte Eflani'de hindi üretiminin artmasi yönünde birtakim çalismalar yapacagiz." diye konustu.

Ertugrul, hindinin kilogram fiyatinin 65 ila 75 lira arasinda oldugunu aktararak, "Bugün çiftlik hindisinin kilogram fiyati 25 lira civarinda. Aradaki lezzet farkini bilenler Eflani hindisini tercih ediyor. Tercih sebebi üretim metodundan kaynaklaniyor. Eflani'deki hindiler dogal ortamda yetistigi için çiftlikte kapali ortamda birkaç ayda büyütülen hindilerden eti çok daha lezzetli. Bu fiyat farki da oradan kaynaklaniyor." ifadelerini kullandi.

Yetistirici Kadriye Girgin de hindilerini dogal ortamda besleyerek yilbasi için özel olarak hazirladiklarini dile getirdi.

Bu yil dogal yemle 15 hindiyi yilbasi için büyüttügünü anlatan Girgin, bunlari çesitli illere gönderdiklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.