Selpak 50 Yasinda

Temizlik kagidi markasi olarak dogan ve toplumda hijyen bilincinin olusturulmasi için çalisan Selpak, yenilikçi kimligi ile 50’nci yasini kutluyor.

Selpak 50 Yasinda
Eczacibasi Tüketim Ürünleri’nin kagit kategorisindeki faaliyetleri bundan 50 yil önce Selpak markasi ile Yalova’da kurulan özel sektör kagit üretim tesisinde basladi.

1971’de 6 bin ton olan üretim kapasitesi, 2009’da açilan Manisa fabrikasinin da gücü ve yapilan diger yatirimlar ile bugün 180 bin tona ulasti. Verilen bilgiye göre, kendi markasi yani sira Solo, Silen, Servis ve Viva markalari ile halihazirda her 2 evden 1’inde Eczacibasi Tüketim Ürünleri’nin kagit markalari kullaniliyor.

Markanin 50’nci yili nedeniyle düzenlenen basin toplantisinda konusan Eczacibasi Holding Yönetim Kurulu Baskani Bülent Eczacibasi, Eczacibasi Toplulugu’nun 40’li yillarda baslayan hikayesinin ilk büyük adiminin, 1952 yilinda kurulmus, ülkemizin ilk modern endüstriyel ilaç fabrikasi oldugunu, ikinci büyük adimin 1958’de kurulan seramik saglik gereçleri fabrikasi ile atildigini, üçüncü büyük sanayi yatiriminin ise temizlik kagitlari alaninda faaliyet gösteren Ipek Kagit oldugunu belirterek, sunlari söyledi: “Ülkemizin ve ihtiyaçlarinin gelisimine paralel bu girisimler sayesinde Toplulugumuz da büyüdü. Saglik, temizlik ve hijyen alaninda sundugumuz ürünlerle, ülkemizin önce kendi kendine yetme, ardindan da rekabet ile disa açilma çabasina ortak olduk. Bugün Toplulugumuzun temel mottosunu, ‘çagdas, kaliteli ve saglikli yasamin öncüsü olmak’ olarak tanimlayabiliyorsak; bu, o yillardan bu yana bu çizgide sürdürdügümüz faaliyetlerimizin bir sonucudur. Ipek Kagit’ta Genel Müdürlük görevi üstlenmis biri olarak, bu hikâyede markamizin yerinin oldukça özel oldugunu söylemeliyim. Aliskanliklari degistiren en önemli markalarimizdan biri olan Selpak’in yarim yüz yillik yolculugu, aslinda nesilden nesile bir yolculuk. Hem Eczacibasi Ailesi için hem de markamizi tercih edenler ve tüm paydaslarimiz için.”

“Markamiz, yarim yüzyillik basari hikâyesi, bir markanin paydaslari ile arasinda kurdugu olaganüstü bagin en iyi örneklerinden biri”

Selpak’in üreticisi Eczacibasi Tüketim Ürünleri’nin, Türkiye’deki en büyük Türk kisisel bakim sirketi oldugunu kaydeden Bülent Eczacibasi, “Kisisel bakim, rekabetin en çetin oldugu alanlardan biri. Zaman içinde ihtiyaçlar da beklentiler de degisiyor, artiyor. Arastirma, gelistirme ve inovasyon ile sürekli yenilenmek, paydaslara en iyisini sunma yarisinda ilk günkü heyecani kaybetmemek gerekiyor. Ilk kâgit mendil, ilk yumusak tuvalet kâgidi, ilk peçete, küçük boy kâgit havlu ve diger pek çok yenilik Selpak sayesinde hayatlarimiza girdi. Öyle bir marka düsünün ki, rakip markalar bile sizin adinizla talep ediliyor. Markamizin yarim yüzyillik basari hikâyesinin, bir markanin paydaslari ile arasinda kurdugu önemli baga en iyi örneklerden biri oldugunu düsünüyorum. Bugün markamiz 50’nci yasinda, yenilikçi ve inovatif anlayisi ile sadece yerel ve bölgesel degil, ayni zamanda küresel bir marka olma yolculugunu da sürdürüyor. Paydaslarinin ihtiyaçlarini öngörerek, sadece yeni ürünler ve hizmetlerle degil; ayni zamanda toplumsal yatirimlariyla da daha çok insanin hayatina dokunuyor” dedi.

“Her 2 evden 1’inde Eczacibasi Tüketim Ürünleri’nin kagit markalari kullaniliyor”

Eczacibasi Tüketim Ürünleri CEO’su Alp Günvaran, Eczacibasi Tüketim Ürünleri’nin ev bakim, kisisel bakim, bebek bakim ve ev disi kategorilerinde sundugu ürünlerle hayatlara dokundugunu belirterek sunlari kaydetti; “Türkiye’de 2020 yilinda 3,4 milyar TL’lik ciro hacmine sahip olan temizlik kagitlari pazari, kisisel bakim sektörünün en büyük kategorisi. Sirketimizin Tüketim Ürünleri; Selpak, Solo, Silen, Servis ve Viva markalari ile Türkiye’de her 2 evden 1’inde yer aliyor. Pandemi sürecinde hijyen amaçli temizlik ve kisisel bakim ürünleri çokça tüketildi. 2021 yilsonu itibariyle temizlik kagitlari pazarinin yüzde 27 büyüyecegini öngörüyoruz. Türkiye’de 1970’li yillarin basinda 20 gram olan temizlik kagidi kullanimi, 2010’da kisi basi toplam 4,2 kg’a yükseldi. Bugün ise rakamlar Türkiye’de 6,5 kg seviyesinde. Yillik hane penetrasyonu kagit havluda yüzde 87, tuvalet kagidinda yüzde 89. Hijyen aliskanliklari degistiren Selpak, bu degisimde önemli bir rol oynuyor” dedi.

“Bugüne kadar üretilen Selpak kagit uzunlugu dünyanin çevresini 9 bin 669 kez dolasabilir”

Günvaran, Yalova ve Manisa’da iki temizlik kagidi fabrikasinda 180 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarini ve inovasyonu önceliklendirdiklerini belirterek sunlari kaydetti: “Markamiz bugün de Türkiye’nin ilk akla gelen, tüketici beklentilerini en iyi karsilayan ve tüketicilerin kendilerini en yakin hissettigi temizlik kagidi markasi. Bunun arkasinda Selpak’in inovasyona yaptigi yatirimin payi büyük. Her zaman en iyi silme performansini hedefleyen markamiz; tuvalet kagidinda ve cep mendilde Türkiye’nin en yumusak, kagit havluda Türkiye’nin suya en dayanikli ve en emici ürünlerine sahip. Düzenli tüketici arastirmalari ile ihtiyaç ve beklentileri öngörüyor, Ar-Ge Merkezimizde katma deger üreten bir yaklasimla inovasyonu sürdürülebilirlikle entegre eden çalismalar yapiyoruz. Markamizin 50 yilda ürettigi yaklasik 1.3 milyon ton kagidin uzunlugu, 9 bin 699 kez dünyanin çevresini dolasmaya yetiyor.”

“10 yil içinde uluslararasi satislarin toplam satislarimiz içindeki payini daha yukarilara çikarmayi hedefliyoruz”

1980’li yillardan bu yana dünyanin farkli ülkelerine ihracat yaptiklarinin altini çizen Günvaran, “Markamiz, bugün 60’i asan ülkede milyonlarca tüketiciyle bulusuyor. Su anda Fas, Birlesik Arap Emirlikleri (BAE), Irak, Ukrayna ve Kazakistan’da yerlesik satis ekiplerimiz bulunuyor. Azerbaycan ve BAE’de Selpak markamiz için lokal üretim yapiyoruz. Tüketici arastirmalarina göre farkli pazarlarda ‘premium - üst kalite’ segmentte ilk akla gelen markayiz. Uluslararasi pazarlarda gelecekteki büyümemiz için önemli bir adim daha atarak, Fas’ta yatirim yapmaya karar verdik. Fas’ta kuracagimiz bu yeni tesis, Eczacibasi Toplulugu’nun Afrika kitasindaki ilk yatirimi olacak ve uluslararasi büyüme hedefimize ulasma çabalarimizda önemli bir yere sahip olacak. Önümüzdeki on yil içinde uluslararasi satislarin toplam satislarimiz içindeki payini daha da yukari çikaracagiz” dedi.

“Sürdürülebilirligi önceliklendirmeye devam ediyoruz”

Selpak’in sürdürülebilirlik çalismalarina da deginen Günvaran, “Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ni destekliyor, kagit ürünlerinin hammaddesi olan selülozun yüzde 100’ünü, sürdürülebilir orman yönetiminde uzman, bagimsiz kuruluslar tarafindan sertifikalandirilmis tedarikçilerden satin aliyoruz. Ülke çapinda hijyen egitimine verdigimiz önemi ortaya koyan uzun soluklu projemiz ise 2002 yilinda baslatilan ‘Selpak Ilkögretim Okullari Kisisel Hijyen Egitimi’ projesidir. 19 yilda 65 ilde 8 bin 500 okulda 6 milyon 250 bin ögrenciye hijyen egitimi verdik. 2011’de baslayan ‘Tuvalete Merhaba’ projesiyle 6 ilde 350 binden fazla ebeveyne egitim verilmesini sagladik, dijitallesme ile beraber milyonlarca ebeveyne ulastik. Önümüzdeki dönemde daha fazla çocugun tuvalete ve hijyene merhaba demesini saglamak üzere çalismaya devam edecegiz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.