Çöpten Sanata

Ordu’nun Ünye ilçesinde rölyef sanatçisi tarafindan 24 Kasim Ögretmenler Günü münasebetiyle minyatür rölyef sergisi açildi.

Çöpten Sanata
Rölyef sanatçisi Ilker Çorbaci’nin Ünye Yali Kilisesi’nde geri dönüsüm ürünlerini kullanarak yaptigi eserlerinin yer aldigi minyatür rölyef sergisi, Ünye Kaymakami Ayhan Isik, Belediye Baskan Yardimcisi Orhan Gürel, AK Parti Ilçe Baskani Kenan Selim Argan ve protokolün katilimi ile açildi." Iki buçuk yila askin hazirladigi 26 eserin yapilis gayesi öncelikle çevre bilincine katkida saglamaktir" diyen rölyef sanatçisi Çorbaci, “Gelecegimiz için gelisim çagindaki çocuklarimiza daha yasanabilir hayat birakmak, çevre bilincini gelecek nesillere asilamamiz lazim. Bu düsünce ile yola çiktik ve eserlerimde 30 çesit atik kullandik, mesela bir agaç dali için 4 gün arama yaptim. Karadeniz’de agaç bol ancak benim hedefimde yasayan agaç dali degil, kurumus yani ölmüs agaçtan dal almaktir. Bunun yani sira ahsap karton, ket kablosu, kurumus orman sarmasigi, agaç kabugu, ambalaj kapagi, karton ve bir sürü atiklari degerlendirebiliyoruz” dedi.

Eserlerinde sadece Ünye’nin tarihi binalarini ve sokaklarini sanatla bulusturmadigini belirten Çorbaci, "Internette gezinirken Bulgaristan’da bulunan tarihi Vali Konagi ve Osmanli Sokagi’ni gördüm. Geri dönüsüm malzemeleri kullanarak tablo hazirladim. Atiktan tarihi bir mekâni tabloya dönüstürmemdeki amaç ise farkindalik yaratmakti. Gençlere tarihimizin, kültürümüzün bir parçasinin da Bulgaristan’da oldugunu göstermek istedim, bu yüzden birçok eserimde farkli konulari ele almaya çalistim” diye konustu.

Eserleri dünyada tek olan rölyef sanatçisi Ilker Çorbaci, “Kursiyerlerimle beraber atiklarimizi degerlendirerek çalisiyoruz. Ekstra kursiyerlerin yaptigi çalismalar el emeginin karsiligini aliyor ve en güzel eserleri tamamliyoruz. Kendimizi gelistirmeye devam ediyoruz ki dünden bugüne eserlerin yansimasini görüyoruz” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.