Ayasofya'yi Sanata Dönüstürdü

Türkiye’nin tarihi eserlerini yakma teknigiyle resmeden sanatçinin eserleri büyük ilgi görüyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Serifi, Sultanahmed ve Bursa Ulucamii gibi saheserlerin ahsap üzerine yakarak resmedildigi tablolar görenleri mest ediyor.

Ayasofya'yi Sanata Dönüstürdü
Bursa’da 60 yildir su kabaklarindan ve ahsap malzemelerden süs esyalari yapan 76 yasindaki Bedri Karalar, resim sanatindaki hünerini de konusturuyor. Bursa basta olmak üzere Istanbul gibi sehirlerde bulunan tarihi ve turistik mekanlarin resimlerini daglama (yakma) teknigiyle nakis nakis ahsaba isleyen Bedri Karalar’in tablolari göz kamastiriyor. Karalar, resimlerini tuval yerine her türlü ahsap satih üzerine yakarak yapiyor.

Resimlerini çizerken geleneksel firça ve kalem yerine elektrikli havya kullanan Bedri Karalar, Ayasofya-i Kebir Cami-i Serifi ve Sultanahmed Camii’nin yani sira, Bursa’nin âbide eserleri ile Uludag manzaralarini da daglama teknigiyle ahsaba aktariyor. Yanik desenler ise ahsaba ayri bir güzellik katiyor. Ahsabi daglayarak sehir ve tabiat manzaralari yapan Bedri Karalar, ayrica su kabagindan abajurlar ve ahsap hediyelik esyalar da yaptigin, ancak son zamanlarda resim sanatina agirlik verdigini söyledi.Atölyesinde saatlerce çalisarak tablolar yapan Karalar, bu isten büyük zevk aldigini söyledi.

Karalar, bu is için özel imâl edilmis elektrikli havya kullanarak, kizgin ucuyla noktalar hâlinde lekeler ve tonlamalar yaptigini, bu teknigin esere farkli bir otantik hava kattigini anlatti.

Yakma degil, daglama

Son yillarda “daglama” sanatinin “yakma” teknigi olarak kullanildigini ancak bu tabirin yanlis oldugunu ifade eden Bedri Karalar, “Eserlerimi, eski adi daglama sanati, simdilerde ise yakma sanati denilen teknikle yapiyorum. Yaptigim resimlerin üzerinde uzun süre de çalissam, maalesef çabuk bitmiyor. Haftada ancak bir tane yapabiliyorum. Bu resimleri elektrikli yakma makinesiyle yapiyorum. Yaptigim eserlerin fiyatlari ise 150 ila 250 lira arasinda degisiyor. Müsterilerim genelde sanati seven ve sanata düskün olan insanlar. Bu isi gençlere de ögretmek istiyorum’’ ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.