Tavsan Ve Ördek Derse Gird

DÜZCE – Düzce Otizmli çocuklarin rehabilitasyonu ve egitimi için açilan Haci Hidayet Türkseven Özel Egitim Uygulama Okulu yönetici ve ögretmenleri, okula gelen özel çocuklar için alisilmadik rehabilitasyon modeline imza atiyor. Özel çocuklarin egitim gördügü siniflarda tavsan, ördek gibi hayvanlarla ders isleniyor.

Tavsan Ve Ördek Derse Gird
Düzce’de otizm, spektrum bozuklugu olan ögrencilerin egitim gördügü Haci Hidayet Türkseven Özel Egitim Uygulama Okulu ögretmenleri, pandemi sonrasi dönemi iyi degerlendirmek ve ögrencilerin daha rahat rehabilite edilmesini saglamak amaciyla okul bahçesine; içinde bildircin, horoz, tavuk, sülün ve tavsanlarin bulundugu kümes yaptilar.

Ardindan da özel çocuklarin iletisim kurabilme becerilerini gelistirmeleri, derslerde daha saglikli egitimi alabilmeleri için hayvanlarin iyilestirici özelligini kullanmaya karar verdiler. Bu konuda yapilmis arastirmalari degerlendiren okul yönetimi ve ögretmenler, derslerde siniflara tavsan, ördekleri getirerek özel ögrenciler ile birlikte ders islemeye basladilar. Ögrencilerin daha kolay rehabilite oldugunu gören ögretmenler bu uygulamayi sik sik yaparken bazen de okul bahçesinde bulunan evcil hayvan atölyesine giderek özel ögrenciler ile birlikte hayvanlari besliyorlar.

“Hayvanlarin iyilestirici özelliklerini kullaniyoruz”

Derslerin keyifli geçtigini, özel çocuklarin hayvan sevgisi ile birlikte derslere daha kolay adapte oldugunu belirten okulun sinif ögretmeni Beyza Kayikçi; “Özel ögrencilerimiz özel hayatlarinda da hayvanlari çok seviyorlar. Birlikte ders isliyoruz. Tavsanlari getiriyoruz. Derslerde ve ders disi etkinliklerimizde hayvanlarimizi getirip birlikte ders isliyoruz. Hayvan atölyemizde var. Orada tavsanlarimiz ördeklerimiz var. Hayvanlarla egitim ögrencilerin derslere daha çok adapte olmalarini sagliyor. Gün içinde ders isliyoruz. Derslerin ardindan çevreye uyum olmasi açisindan hayvan sevgisini ögrencilerimize asiliyoruz. Bazi ögrencilerimiz hayvanlardan korkuyorlar. Onlari da yaninda dura dura, birlikte seve seve, hayvanlari yemleyerek hayvanlara alismalarini sagliyoruz. Yapilan arastirmalarda hayvanlarin iyilestirici özellikleri oldugunu da biliyoruz” dedi.“Çocuklar çevreleriyle kuramadiklari iletisimi hayvanlarla kuruyorlar”

Sinif ögretmeni Tansu Nafiye Gel, “Derslerimiz çok eglenceli geçiyor. Çocuklarimizin sosyal yönlerinin gelistirme yönünde hayvan bakim atölyemizi kurduk. Çocuklarin yasitlariyla kuramadigi bazi iletisimleri hayvanlar sayesinde gerçeklesiyor. Hem duygulari hem duyu hisleri gelisiyor. Çocuklarimiz çevresiyle kuramadigi iletisimi hayvanlarla tamamliyorlar. Derslerimizde çok keyifli geçiyor. Hayvanlarimizi besliyoruz. Günlerimizde bu sekilde geçiyor. Siniflarimizda hafif karmasa olsa da hayvanlarla birlikte çok egleniyorlar. Çok güzel vakit geçiriyorlar” ifadelerinde bulundu.

Okul bahçesinde okul yönetimi ve ögretmenlerin el ele vererek kurduklari evcil hayvan atölyesinde de egitim alan özel çocuklar bu sayede rehabilitasyon, çevreyle iletisim ve egitimlerini daha kolay aliyorlar.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.