Pandemi De Intiharlar 3 Kat Artti

Uzman Psikolog Hatice Agkas, pandemi döneminde intihar vakalarinin 3 kat arttigini belirterek, pandemiden en fazla etkilenenlerin kentte yasamak zorunda olan insanlar ve kadinlarin oldugunu söyledi.

Pandemi De Intiharlar 3 Kat Artti
Uzman Psikolog Hatice Agkas pandemi döneminde artan intihar vakalari ve yasanan aile içi olumsuzluklara degindi. Agkas, “Kapanmayla beraber çocuklar evin içerisinde kaldi. Babalara baktigimiz zaman is yerlerine gidiyorlardi, bazi isler evden yapilmaya baslandi. Evde anne, baba, çocuk ister istemez hep beraber kalmaya basladi.

Bu da insanlarin tahammül sinirlarini azaltma durumuna geldi. Baktigimiz zaman sosyal iliskiler kisitlanmaya basladi.

Iletisim kurdugumuz tek alan evinde içerisindeki alanlar oldu. Kari-koca iliskileri de çok yogun bir sekilde etkilendi. Babalar bir seye sinirleniyorlar, bunun çiktisini kadinlarda görüyorlar. Çocuklar sinirleniyor, anneler sinirleniyor bunun çiktisi olarak da aile içi siddet giderek artti. Verilere baktigimiz zaman istismar oranlari dünyada yüzde 500 oranla artmaya basladi.

Böyle oldugu zaman kaygi artti, geçimsizlik artti’’ dedi.“En çok kadinlar ve kentte yasayanlar etkilendi”

Psikolog Hatice Agkas, pandemi döneminden en çok etkilenenlerin kentte yasmak zorunda olanlar ve kadinlar oldugunu belirterek, “Izolasyon sorunlarina baktigimiz zaman en basta artan sebeplerden bir tanesi intiharlar oldu. Evin geçimini saglayan bireyler yani babalar issiz kalmaya basladi.

Bir erkek için evin giderlerini karsilayabilmek, çocuklarinin ihtiyaçlarini karsilayabilmek birinci öncelikti. Verilere bakinca bir baba sorumlulugunu yerine getiremiyorsa hayat damarlarindan birisi kopmus vaziyette oluyor ve kendini yetersiz hissetmeye basliyor. Tahammül seviyesi de git gide artiyor. Artik evinin giderlerini de karsilayamiyor, kendisini de yetersiz görmeye basliyor. Sonuç olarak hayatina son verme yönetimini seçiyor. Pandemi de en fazla satisin arttigi seyler alkol, sigara ve madde bagimligi oldu. Insanlar kaygidalar, stresteler ve de bir çikmazsin içerisinde görüyorlar kendilerini. Bundan uzaklasmak için kendilerini uyusturma yolunu seçiyorlar ne yazik ki. Ev içi sikintilar artiyor ve kendilerine moral bulabilecek bir kaynak bulamiyorlar. Disari çikamiyorlar, günese maruz kalamiyorlar, yürüyüs yapamiyorlar, böyle olunca bu stres evin içerisinde hapsolmus oluyor. Baktigimiz zaman yaygin korku, yalnizlik bunun bir çiktisi olarak karsimiza çikiyor. Pandemiden en fazla etkilenen kentte yasamak zorunda olan insanlar ve kadinlar oldu. Belli is gruplari kapansa bile yine ise giden erkekler var ama kadinlar hep evin içerisinde’’ seklinde konustu.Intihar vakalari artti

Agkas, pandemi sürecinde intihar vakalarinin 3 kat arttigini söyleyerek, “Bazi veriler pandemi de intiharlarin 3 kat arttigindan bahsediyor. Yüzde 2’lik durumlardan yüzde 10’a çiktigi bahsediliyor. Suan elimizde sadece pandemiden dolayi intiharlarin arttigi veriler yok ama arttigindan hepimiz hemfikiriz. Özellikle saglik çalisanlari ve pandemi döneminde çalisan gruplar çok fazla etkilendi. Mesai süreleri ve is yogunluklari artti. Saglik çalisanlari ölümle hep yüz yüzeler bu da onlarda yogun bir baskiya neden oldu. Insanlara baktigimizda normalden daha fazla temizlik takintilar olmaya basladi.

Bu takintilar da panik ataga sebep oldu. Insanlarda büyük kaygilar var. Ölüm korkusu ve yasam mücadelesi arasinda ikilemde kaldi insanlar. Birinci öncelik özellikle yetiskinler ve çocuklar için kendini gelistirme. Pandemi hayatimizi öyle etkiledi ki bosanma oranlari yaklasik 5 kat daha artti. Insanlar artik birbirine tahammül edemez seviyeye geldi. Bunun basinda da zaten iletisim problemleri var’’ dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.