G20 Liderler Zirvesi Bugün Roma'da Basliyor

Dünyanin en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in da katilimiyla Italya’nin baskenti Roma’da bugün basliyor.

G20 Liderler Zirvesi Bugün Roma'da Basliyor
G20 Liderler Zirvesi, Italya’nin ev sahipliginde baskent Roma’nin "EUR" bölgesindeki Nuvola Kongre Merkezi’nde bugün basliyor. Dünyanin en büyük 20 ekonomisinin liderleri korona virüs salgininda 2 yil aradan sonra ilk yüz yüze zirvede bulusuyor. 16. G20 Liderler Zirvesinde katilimcilarin korona virüs salgini gölgesinde yasanan ekonomik toparlanma, küresel ekonomi ve saglik alanindaki gelismeler, yükselen enerji fiyatlari ve dünya çapinda kilit sektörleri etkileyen tedarik zincirindeki sikintilar, iklim degisligi, çevre, sürdürülebilir kalkinma ile mülteci krizi gibi konular ile G20’nin bu konular özelinde oynayabilecegi rollere dair görüs alisverisinde bulunmasi bekleniyor. Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Fransa, Hindistan, Endonezya, Italya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birlesik Krallik ve ABD’den olusan G-20, dünya nüfusunun yaklasik yüzde 60’ini ve küresel ekonominin yüzde 80’inden fazlasini olusturuyor.

Putin ve Xi video konferans yöntemiyle katilacak

Zirveye Çin, Japonya, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan liderleri fiziki olarak katilim saglamayacak. Çin Devlet Baskani Xi Jinping ve Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin’in Covid-19 endisesi nedeniyle video konferansla katilim göstermesi planlaniyor.

Ilk günün programi

Ev sahibi Italya’nin Basbakani Mario Draghi, liderleri kongre merkezi önünde karsilayacak. Liderler, aile fotografi çektirecek ve "Küresel Ekonomi ve Küresel Saglik" konulu zirvenin ilk oturumuna katilacak. Ilk oturumun ardindan liderlerin ikili görüsmeleri olmasi planlanirken, daha sonra liderler "KOBI’lerin ve kadinlara ait isletmelerin daha iyi gelismelerini desteklemek" konulu etkinlikte bir araya gelecek. Lider aksam saatlerinde ise Italya Basbakani Draghi tarafindan ev sahipligi yapilacak kültürel etkinlikle bulusacak. Daha sonra Italya Cumhurbaskani Sergio Mattarella tarafindan Ouirinale Sarayi’nda heyet baskanlari onuruna verilecek aksam yemeginde liderler bir araya gelecek.

Siki güvenlik önlemi alindi

Italya Içisleri Bakanligi, bölgede güvenligi saglamak için 5 bin ile 6 bin polis ve yaklasik 500 askerin görevlendirildigini duyurdu. Zirveye ev sahipligi yapacak kongre merkezinin çevresi Cuma gününden itibaren kordon altina alinirken, özel izin alinmadan kimsenin girisine izin verilmiyor. Roma üzerindeki hava sahasi kapatildi ve potansiyel sorunlar için sinir kontrolleri arttirildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.