Zeybek Sinemasi Kapilarini Açti

Mentese Belediyesi tarafindan yenileme çalismalari tamamlanan, ilçenin tarihi, kültürel ve sanatsal açidan önemli bir yeri bulunan Tarihi Zeybek Sinemasi-Ahmet Zeybek Kültür ve Sanat Merkezi 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami’nda ‘Mentese’nin Milli Mücadele Yillari/Sakli Kalmis Bir Destan’ adli tarihi bir oyunla perdelerini açti.

Zeybek Sinemasi Kapilarini Açti
“Burasi Mentese halkinin”

Mentese Belediye Baskani Bahattin Gümüs, Zeybek Sinemasi’ndaki yenileme çalismalarinin tamamlandigini, salonu engelli bireylerin de rahatça kullanabilmeleri için engelli girisinin bulundugunu belirterek, “Zeybek Sinemasi, Sükrü Zeybek’e babasi Ahmet Zeybek’ten kalan, Erol Agabeyimiz sayesinde Mugla’da sinema salonu olarak devam eden tarihi bir salon. Pandemi döneminde zor bir dönemde geçti. Artik Mentese Belediyesi Zeybek Sinemasi-Ahmet Zeybek Kültür ve Sanat Merkezi oldu. Burasini yasatiyoruz. Içinde bulundugumuz bu salon, Ahmet Zeybek Kültür ve Sanat Merkezi olarak devam edecek. Üstteki sinema salonu da Erol Agabeyimizin tecrübesiyle yine kullanabilecegiz. Burasi Mentese Belediyesi’nin degil, Mentese halkinin. Projelerinizi, etkinliklerinizi artik bu salonda sizlerde yapabileceksiniz. Bugün bir baslangiçti. Önümüzdeki günlerde hep birlikte güzel bir açilis yapacagiz” dedi.

“Emegi geçenleri kutluyorum”

Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Osman Gürün, tarihi Zeybek Sinemasinda çocukluk dönemine gittigini belirterek, “Burasi Mugla’nin hafizasinda çok önemli bir mekân. Kongreler, toplantilar yapildi. Hatta bir gün Yildiz Kenter buraya geldiginde bana, ‘Mugla’ya bir tiyatro salonu yapilmasi lazim’ demisti. Kültür Merkezi’nin yapilmasina vesile oldu. Yildiz Kenter ismini de salonumuzda yazilidir. Ben Zeybek Ailesine, Erol Baskanimiza ve Bahattin Baskanimiza burayi, Mugla halkina, Mentese halkina kazandirdiklari için tesekkür ediyorum. Hepimize hayirli olsun, Cumhuriyet Bayramimiz kutlu olsun” diye konustu.

Tarihi Zeybek Sinemasi yenilenen yüzüyle perdelerini ilk kez ‘Mentese’nin Milli Mücadele Yillari - Sakli Kalmis Bir Destan’ adli tarihi bir oyunla açti. Tarihte, yasamis kisilere ve yasanmis olaylara dayanan oyunda yer alan oyuncularin tamami Mentese Belediye Tiyatrosu kursiyerlerinden olusuyor. Mentese Belediyesi Basin Yayin ve Halkla Iliskiler Müdürü Celal Cem Dengiz’in yazdigi, Genel Yayin Yönetmeni Önder Çakir’in sahneye koydugu tarihi oyunda Zorbazade Ragip Efendi’yi; Dayanç Isik, Haci Süleyman Efendi’yi; Serkan Egribozlu, Iskender Alper’i; Melih Bulut, Jandarma Mülazimi Ibrahim Bey’i; Yusuf Sayintürk, Cemil Serif Baydur’u; Çaglar Kadir Özhan, Mehmet Cemal Bey’i; Sadiye Saka, Efe karakterlerini; Özge Dinç Ekinci ve Gözen Sorkuç, Gazeteci Çocugu; Berfe Gökalp, Kadin karakteri; Nilay Acuner ve Genç rolleri ise Bahar Altinsoy, Ismail Çetin ve Ceren Çaliskan canlandirdi.

Kurtulus Savasi öncesi Italyan isgalindeki Mugla ile ilgili kamuoyunda yanlis bilinen tarihi gerçekleri ile sahneye tasimasi bakindan dikkat çeken oyun izleyicilerin duygulu anlarin yasamasina neden oldu. Tek perde 2 seans sahnelenen oyun sonunda amatör oyuncularin sahnedeki performansi ise ayakta alkislandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.