Çöllolar Kömür Sahasi Devlete Devredildi

Kahramanmaras’in Afsin ilçesinde göçükler nedeniyle 10 yildan beri isletilemeyen Çöllolar Kömür Sahasi devlete devredildi.

Çöllolar Kömür Sahasi Devlete Devredildi
Özel bir firma tarafindan Afsin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacinin karsilanmasi amaciyla 2009 yilinda faaliyete alinan ancak 2 yil sonra yasanan göçükler nedeniyle kapatilan Çöllolar Kömür Sahasi, Elektrik Üretim AS’ye (EÜAS) devredildi. Elektrik Üretim Anonim Sirketi (EÜAS) Maden Sahalari Daire Baskanligi’nin sözlesmenin tasfiye edildigine iliskin yaziya istinaden firma da bölgedeki çalismalarini sonlandirdi. Burada çalisan yaklasik 200 isçinin de is akdi sona erdirildi. Özel firmanin sahayi devretmesinin ardindan, firmanin çalismalarini üstlenmek üzere EÜAS personelleri görevlendirildi.

Söz konusu sahanin, isletilmek üzere Türkiye Kömür Isletmesi’ne (TKI) verilmesinin söz konusu oldugu bildirildi.Türkiye’nin en büyük termik santraline kömür veriliyordu

Afsin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacinin karsilanmasi amaciyla Çöllolar Kömür Sahasina yönelik gelistirilen proje için 30 Ocak 2007 tarihinde ihale yapildi. Ihalenin ardindan EÜAS ile özel firma arasinda 2 Nisan 2007’de “Çöllolar Kömür Sahasi 17 milyon 250 bin ton/yil Kömür Üretim Kapasiteli Açik Maden Isletmesinin Kurulmasi ve Isletilmesi” isi için sözlesme imzalandi. Ilgili firma, 2008 yilinin basinda ise basladi.

Ilk 3 yili yatirim, 25 yili isletme olmak üzere projede toplam 28 yillik sözlesme süresi öngörüldü.

Bu süre dahilinde yillik 17 milyon 25 bin ton kömür üretimi yapilmasi hükme baglandi. Toplam 544 milyon ton kömür rezervinin bulundugu sahadan bin 440 megavat gücü ile Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afsin-Elbistan B-Termik Santrali’ne, ilk kömür 3 Agustos 2009’da verildi.Facialar pes pese geldi

Binlerce kisinin istihdam edildigi sahada; 2011 yili subatinda pes pese göçükler yasandi. Facialarin ilki 6 Subat 2011, ikincisi 10 Subat 2011 tarihinde meydana geldi.

6 Subat 2011’de meydana gelen göçükte kamyon soförü Yasar Alkaya yasamini yitirdi. Bu olaydan yalnizca 4 gün sonra, 10 Subat 2011’de meydana gelen büyük göçükte de Rusen Demir, Halil Tatli, Nail Yilmaz, Haci Mehmet Ipek, Muhsin Kosan, Cuma Yildirim, Kemal Elmas, Adnan Demir, Tugran Gökhan ve Aydogan Polat adli isçiler toprak altinda kaldi. Ekipler yalnizca Rusen Demir’in cansiz bedenine ulasabildi. 9 isçinin cenazesi ise çikarilamadi. Saha, göçükler sonrasinda alinan karar dogrultusunda kapatildi.

Sirket 387 milyon 500 bin lira tazminat talep etti

Afsin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacinin karsilandigi ve 11 madencinin hayatini kaybettigi göçükler sonrasi kapatilan Çöllolar’da zarara ugradigini iddia eden sirketin, EÜAS’tan 387 milyon 500 bin TL’lik tazminat talep ettigi Sayistay’in denetim raporlarinda ortaya çikmisti.

Sirkete 90 milyon ceza kesildi

Yüklenici firmaya, Çöllollar kömür sahasiyla ilgili sözlesmenin 17/3b maddesi kapsaminda, Mart-Aralik 2011 dönemine ait 90 milyon 932 bin TL tutarinda ceza uygulandi. Söz konusu cezanin tahsili amaciyla baslatilan icra takibinin de sürdügü de Sayistay raporlarinda yer aldi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.