Bacasi Var Dumani Yok

Ankara Sobacilar Çarsisi’ndaki yeni tasarim dumansiz soba vatandaslarin ilgisini çekti. Sikistirilmis talasin yakit olarak kullanildigi soba, içindeki tasarim sayesinde normal tip sobaya göre iki kat daha fazla sicaklik veriyor. Üstünde seyyar aparat da bulunan soba, yemek pisirmeyi de mümkün kiliyor.

Bacasi Var Dumani Yok
Ankara Ulus’ta bulunan Sobacilar Çarsisi’nda uzun yillardir esnaflik yapan Volkan Aybar, yeni projesi dumansiz soba ile alisverise gelenlerin ilgisini çekiyor. Soba hem küçük olmasi ile zahmet vermiyor hem de sikistirilmis talastan elde edilen pelet ile az kül çikartarak kullanimi kolaylastiriyor. Ürünün tasariminda ve iç kiricilarinda bulunan turbo sarj sistemi adi verilen uygulamayla duman sobanin içinde dönerek gazin tekrar yanmasini sagliyor. Yanici madde olarak kullanilan pelet ise içerisinde herhangi bir kimyasal içermedigi için hem zararli gaz zehirlenmesinin önüne geçiyor hem de dogayi kirletmiyor.

Ürünün görsel ve fiziksel olarak degisik bir tasarim oldugunu aktaran esnaf Volkan Aybar, 8 kilogram pelet ile en az 12, en fazla 24 saat yanan dumani olmayan bir soba tasarladiklarini söyledi.

3 bin 750 liradan satisa sunulan sobaya yogun talepten ötürü siparislerin yetismedigini ve ürünün patentini aldiklarini belirten Aybar, imalatini da atölyelerinde yaptiklarini ifade etti.“1 ton pelet ile iki kis geçirme garantisi veriyoruz”

Sobanin dumansiz çalistigini ve yakilan ürünün yaydigi isinin da önemli oldugunu dile getiren Aybar, “Ürünün kendine ait olan tasarimindan ve içindeki kiricilardan dolayi yanan gazi yukari duman olarak vermek yerine tekrar içinde döndürüp araçlardaki turbo sistemi gibi tekrar yakiyor. Dumani tamamen ortadan kaldiriyor. Yakilan ürünün de önemi var. Plastik madde içerisinde

olmadigi sürece orman ürünü yakildiginda, talasin sikistirilmis hali olan pelet, findik kabugu, zeytin çekirdegi de yakilabilir. Bir soba yaptik duvardaki sivayi söküyor. Ürün yüz metrekareye net isi verirken, 1 ton pelet ile iki kis geçirme garantisi veriyoruz” dedi.“Pelet 1 tonda yüzde 2’lik kül oranina sahiptir”

Normal tip sobalarda pelet gibi yüksek kaloriye sahip yanici maddelerin kendi tasarladigi sobadaki gibi enerji vermeyecegini savunan Aybar, “Pelet, kömüre kiyaslandiginda daha yüksek kaloriye sahip. Normal tip sobalarda bu farki göremeyiz, kömürü o tip sobalarda hissedebiliriz ama bizim sobamizda o farki aratmiyor. Pelet, kimyasal içerik içermeyen bir üründür, çevre dostudur ve dogayi kirletmez. 1 tonda yüzde 2’lik kül oranina sahiptir. Su anda da Türkiye’de yayginlasmaya basladi.

Lodoslarda, ters rüzgarlarda normal sobalarda zehirlenmeler yasaniyordu fakat bu sobada öyle bir risk yok. Çünkü odundan zehirlenen bir insan görülmedi” diye konustu.

Ürünün yakit deposunun ufak olmasi, hafif ve bakim istememesi nedeniyle daha çok kafe ve atölyelerde talep edildigini vurgulayan Aybar, “Sobaya hasret kalan herkes ürünü tercih ediyor. Çünkü külü, pisligi, dumani yok. Normal sobanin iki kati sicaklik veriyor. Üstündeki seyyar aparat sayesinde tencere, tava veya çaydanlik koyabiliyorsunuz. Bizim hedefimiz daha az yer kaplamasi ve az hammadde ile daha çok isi enerjisi almakti. Bu hedefe de ulastik” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.