Apple'in Satislari Beklentileri Karsilayamadi

ABD'li teknoloji sirketinin temmuzeylül döneminde elde ettigi gelir yillik yüzde 29 artisla 83,4 milyar dolara ulasmasina ragmen piyasa beklentilerinin gerisinde kaldi.

ABD'li teknoloji devlerinden Apple'in temmuz-eylül döneminde elde ettigi gelir, yillik yüzde 29 artisla 83,4 milyar dolara ulasmasina ragmen piyasa beklentilerini karsilayamadi.

Apple, temmuz-eylül dönemine ait bilançosunu açiklandi.

Apple'dan yapilan açiklamaya göre, 25 eylülde sona eren 3 aylik dönem bilançosunda dördüncü çeyrek olarak kabul eden sirketin geliri, geçen senenin ayni dönemine kiyasla yüzde 29 artarak 83,4 milyar dolara ulasti. Sirket, geçen yilin ayni döneminde 64,7 milyar dolar gelir elde etmisti.

Kaydedilen artisa ragmen piyasa beklentilerinin gerisinde kalan sirket gelirinin, bu dönemde 84,9 milyar dolar olmasi öngörülüyordu.

Firmanin geçen yilin ayni döneminde 12,7 milyar dolar olan net kari ise yüzde 62,2 artarak 20,6 milyar dolara yükseldi. Sirketin hisse basina kari, bu dönemde 0,73 dolardan 1,24 dolara çikti.

- iPhone satislarinda artis

Bu dönemde Apple'in akilli telefon, tablet ve bilgisayar satislari artis gösterdi.

iPhone satislarinin tutari, temmuz-eylül döneminde geçen yilin ayni dönemine kiyasla yüzde 47 artarak 38,9 milyar dolara yükseldi.

Ayni dönemde iPad satislari yüzde 21,4 artisla 8,3 milyar dolara, Mac satislarinin tutari ise yüzde 1,6 artarak 9,2 milyar dolara ulasti.

- Arz kisitlari Apple'a 6 milyar dolara mal oldu

Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, sirketin finansal sonuçlarina iliskin, "6 milyar dolara mal oldugunu tahmin ettigimiz, beklenenden daha büyük olan arz kisitlarina ragmen çok güçlü bir performans sergiledik." degerlendirmesinde bulundu.

Cook, tedarik zinciri sikintilarinin, sektör genelindeki çip sorunu ile Güneydogu Asya'daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin neden oldugu üretim kesintilerinden kaynaklandigini ifade etti.

Arz sikintilarina ragmen ekim-aralik döneminde daha güçlü bir gelir artisi beklediklerini belirten Cook, Kovid-19 salginiyla ilgili üretim kesintilerinin büyük ölçüde iyilestigini, çip sikintilarinin ise devam ettigini kaydetti.

- Amazon'un satislari da beklentilerin gerisinde kaldi

Amerikali e-ticaret devi Amazon da bu yilin üçüncü çeyregine ait bilançosunu yayimladi.

Sirketten yapilan açiklamaya göre, Amazon'un bu yilin temmuz-eylül döneminde elde ettigi gelir, geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 15 artarak 110,8 milyar dolara ulasti. Sirketin geçen yilin ayni dönemindeki net satislari 96,1 milyar dolar olarak kayda geçmisti.

Piyasa beklentilerinin gerisinde kalan sirket gelirinin, bu dönemde 111,6 milyar dolari bulmasi tahmin ediliyordu.

Amazon'un net kari ise bu dönemde 3,2 milyar dolara geriledi. Sirketin geçen yilin ayni döneminde elde ettigi net kar 6,3 milyar dolar seviyesindeydi.

E-ticaret devinin geçen yilin üçüncü çeyreginde 12,37 dolar olan hisse basina kari ise bu yilin ayni döneminde 6,12 dolara düstü.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.