110 Çesit Tursu Raflarda Yerini Aldi

Kis aylari yaklasirken tursucular hazirliklarini tamamladi. Taze mahsuller ile yapilan 110 çesit tursu ise raflarda yerini aldi.

110 Çesit Tursu Raflarda Yerini Aldi
Türk mutfaginin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan tursu, genellikle kis mevsiminde tüketmek amaciyla sonbahar aylarinda hazirlaniyor. Gribal enfeksiyonlara iyi geldigi bilinen tursu, tursucularda yerini almaya basladi.

Özellikle Samsun’da yaptigi 110 çesit tursuyla dikkat çeken tursucu Zakir Tozlu, sezonun baslamasiyla halkin tursuya olan talebinin artmaya basladigini söyledi.

Tursularin kilogram fiyatlari ise 15 ile 30 TL arasinda degisiyor. Su siralar ise en çok sarimsak, biber, salatalik ve domates tursulari satiliyor.

110 çesit tursu

Kis mevsimine yaklasirken sezon hazirliklarinin tamamlandigini belirten Zakir Tozlu, "Kis aylarinin yaklasmasiyla birlikte artik tursu çesitlerimizi hazirladik, raflara koyduk, satisa sunduk. En güzel sebzelerle, en dogal yöntemlerle yaptigimiz tursular müsterilerimizi bekliyor. Geçen sene 110 çesit tursumuz vardi. Bu sene yine yaptik. Vatandaslarimizdan bu kis aylarinda çok fazla tursu tüketmesini istiyoruz. Bagisiklik sistemi ve güçlü bir bünye için bol bol tursu tüketilmeli. Havalarin sogumasiyla gribal enfeksiyonlar görülmeye basladi.

Her zaman söyledigimiz gibi tursu ve tursu suyu çok iyi geliyor. Sezonumuzun baslamasiyla birlikte halkimizin tursuya olan talebi de artmaya basladi" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.