Yerli Ve Milli Patates Çiftçilere Tanitildi

Nigde’de Patates Arastirma Enstitüsü tarafindan gelistirilen 6 yerli ve milli çesidin hasadi yapildi.

Yerli Ve Milli Patates Çiftçilere Tanitildi
Alay Beldesinde Tarim ve Orman Il Müdürlügü ve Patates Arastirma Enstitüsü is birligi ile yerli patates çesitlerinin deneme ekiminin yapildigi tarlada "Tarla Günü" etkinligi düzenlendi.

Patates Arastirma Enstitüsü Müdürü Ugur Pirlak, ekimi yapilan yerli patateslerden dekarda 4 tona yakin verim aldiklarini söyledi.

Patates Arastirma Enstitüsü olarak 10 yerli ve milli patatesi ülke tarimina kazandirdiklarini ifade eden Pirlak, “Enstitümüz, Tarim ve Orman Bakanligina bagli olarak faaliyet gösteren, Tarimsal Arastirmalar ve Politikalar Genel Müdürlügüne bagli, Türkiye’deki ilk ve tek konu arastirma enstitüsüdür. Su ana kadar yürüttügümüz islah çalismalari neticesinde 10 yerli ve milli patates çesidini ülke tarimina kazandirdik. Halihazirda da Ar-Ge çalismalarimiz devam ediyor. Burada deneme ekimi yapilan 6 çesidimizin Nigde topraklarinda verimi oldukça tatminkar. Çesitlerimizden en düsügünden dekarda 4 tona yakin verim aldik. Hasat sonunda tartimlar neticesinde kesin sonuç belli olacak. Ancak, gelistirdigimiz çesitlerimiz üreticilerimizin benimsedigi, bu bölgeye adaptasyonu en yüksek olan çesitler” dedi.

Vali Yardimcisi Cemil Kilinç ise "Patates kent için stratejik bir ürün. Patatesin gerek verimini gerekse kalitesini artirmak, enstitümüz için büyük bir kazanç. Enstitümüz, gelistirdigi tohumlarin her yil birçok ilde deneme ekimlerini ve hasadini yapiyor. Bu ülkemizin disa bagimliligini azaltacak. Uzun vadede tamamen kendi kendimize yeter hale gelecegiz. Bir de gelistirdigimiz tohumlar, kendi cografyamiza, iklimimize, toprak yapimimiza daha faydali, verimi yüksek, kaliteli ürünler haline geliyor. Bu anlamda her yil bir adim daha ileriye gidiyoruz. Basarili çalismalarindan dolayi enstitü çalisanlarimizi tebrik ediyorum" diye konustu.

Konusmalarin ardindan Patates Arastirma Enstitüsü Müdürü Ugur Pirlak, yerli patates çesitleri ’Saruhan’, ’Nam’, ’Onaran2015’, ’Muratbey’, ’Leventbey’ ve ’Nigsah’i katilimcilara tanitti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.