TBMM Genel Kurulu

AK Parti Grup Baskanvekili Cahit Özkan: 'Insallah, milletimizden güç alan ve milletimize hizmetkar olan Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'yle bu aziz ve necip millete nice büyük, hayirli hizmetleri, icraatlari ortaya koyacagiz' CHP Grup Baskanvekili Engin Özkoç: 'Bugün dolar yine zirve yapti. Aradaki baglantiyi görmek için ne gerekiyor. Böyle davranmaktaki amaci ne Cumhurbaskani'nin, dolar kurunu 10 liraya çikarmak olabilir mi diye düsünüyoruz. Merkez Bankasi bagimsiz olmadigi sürece piyasaya güven ve istikrar gelmeyecektir'

AK Parti Grup Baskanvekili Cahit Özkan, "Insallah, milletimizden güç alan ve milletimize hizmetkar olan Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'yle bu aziz ve necip millete nice büyük, hayirli hizmetleri, icraatlari ortaya koyacagiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup baskanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme iliskin degerlendirmelerde bulundu.

IYI Parti Grup Baskanvekili Müsavat Dervisoglu, IYI Parti olarak kurulduklari ilk günden beri sorumlu muhalefet anlayisini rehber edinerek siyaset üretmeye devam ettiklerini belirterek elestirdikleri ne varsa her biriyle alakali çözüm önerilerini de beraberinde getirdiklerini ifade etti.

Dervisoglu, TBMM'de bulunduklari 3 yilda vatandaslari dogrudan etkileyen 250'den fazla Meclis arastirmasi önergesi verdiklerini, emeklileri, emeklilikte yasa takilanlari, çiftçileri, ögrencileri, isçiyi, memuru, kadina siddeti, hayvan haklarini, engellilerin istihdamini, toplumu ilgilendiren konularda önerge verip konusmalar yaptiklarini ve çözüm önerileri getirdiklerini söyledi. Bunu Meclis'te yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Dervisoglu, "Hükümetin muhalefete ve partimize yönelik 'Ülke gündemine dair çözüm önerileri yok.' elestirisini asla kabul etmiyoruz." diye konustu.

Dervisoglu, IYI Parti olarak vatandaslara dogrudan dokunacak her konunun da takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Merkez Bankasi'ndaki görevden almalarla dolarin yükseldigini söyleyen ve elestirilerde bulunan Dervisoglu, ekonomideki çöküsün temel sebebinin Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'nden kaynakli güvensizlik ortami oldugunu öne sürdü.

HDP Grup Baskanvekili Hakki Saruhan Oluç da "iktidarin Merkez Bankasi'nda görevden alma meselesine doyamadigini" ileri sürerek "Dikis tutmuyor. Çok açik ve net. Bütün bu hamlelerin hepsi dolarin rekor üstüne rekor kirmasina yariyor." dedi.

"Türk lirasinin iktidar nedeniyle tarihinin en degersiz dönemini yasadigini, paranin resmen pula çevrildigini" savunan Oluç, dolarin dünya paralari karsisinda deger kaybettigini, Türk lirasinin ise degersizlestirildigini ileri sürdü. Oluç, halkin da yoksullastigini söyledi.

- "Amaç dolari 10 liraya çikarmak olabilir mi?"

CHP Grup Baskanvekili Engin Özkoç, Merkez Bankasi yönetiminin yarisinin Cumhurbaskani karariyla görevden alindigini ifade ederek "Bugün dolar yine zirve yapti. Aradaki baglantiyi görmek için ne gerekiyor? Böyle davranmaktaki amaci ne Cumhurbaskaninin, dolar kurunu 10 liraya çikarmak olabilir mi diye düsünüyoruz. Merkez Bankasi bagimsiz olmadigi sürece piyasaya güven ve istikrar gelmeyecektir." diye konustu.

Politik yürütülen para politikasinin piyasayi allak bullak ettigini, TL'nin degerinin düstügünü ve milletin kaybettigini dile getirerek Özkoç, Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'ne geçilen 5 yilda Merkez Bankasi'nda 5 baskan degistigini söyledi. Özkoç, degismesi gerekenin Merkez Bankasi Baskani degil, Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi oldugunu savundu.

Ekonomi kötüye gidiyorsa bunun temel iki sebebi bulundugunu dile getiren Özkoç, ilkinin Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'a olan güvensizlik, ikincisinin sistem oldugunu öne sürdü. Özkoç, alinan keyfi kararlarin bedelini vatandasin ödedigini ileri sürerek bu durumdan çikilmasinin tek yolunun seçim oldugunu söyledi.

AK Parti Genel Baskan Vekili Cahit Özkan ise sadece bir haftalik süre zarfinda dünyada meydana gelen olaylara bakildiginda, teröre destegin arttigini, ABD Baskani Joe Biden'in "Türkiye'nin Suriye'deki varligi ABD'yi tehdit edebiliyor." dedigini, Islam karsitliginin yükseldigini, Müslümanlarin hedef alindigini, evlerin taslandigini söyledi.

Yahudi yerlesimcilerin Filistinlilere irkçi saldirilar gerçeklestirdigini, düzensiz göçün çogaldigini, milyonlarca insanin savaslar yüzünden evlerinden edildigini anlatan Özkan, "Tüm bunlara baktigimizda 'Dünya 5'ten büyüktür' sözünün ne kadar büyük bir umut oldugu ortada." diye konustu.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabinda, dünyanin büyük sorunlarla karsi karsiya kaldigi bir dönemde insanligin kaderinin sinirli sayida ülkenin iki dudaginin arasina birakilamayacaginin ifade edildigini aktaran Özkan, Cumhurbaskani Erdogan'ca ifade edilen dik durusun insanligin umudu olacagini söyledi.

Özkan, dünya böylesi sorunlarla karsi karsiyayken, Avrupa'nin kendi vatandaslarinin sagligini dahi koruyamazken, evinde ölenleri mezarina koyamazken, Türkiye'nin vatandaslarini nerede olursa olsun alip vatanina getirip sagligina kavusmasina vesile olduklarini, bu durumun Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'nin hizli karar alma ve vatandaslarina hizmet götürme kabiliyetinden ortaya çiktigini anlatti.

Ayni zamanda Suriye'deki terör koridorunun bertaraf edilmesi, Mavi Vatan'in insasi, Libya'da darbeci Hafter'in yerle yeksan edilmesi, dogal gaz bulunmasi gibi konularin yani sira Ayasofya-i Kebir Camii Serifi, Taksim Camisi, sehir hastanelerinin açildigini, binlerce kilometre duble yol yapildigini ve bunlarin salgin ve dogal afet sürecinde hayata geçirildigini belirten Özkan, "Insallah, milletimizden güç alan ve milletimize hizmetkar olan Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemi'yle bu aziz ve necip millete nice büyük, hayirli hizmetleri, icraatlari ortaya koyacagiz." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.