Samsun Ovalari Sulama Projeleri

Devlet Su Isleri (DSI) tarafindan, Samsun’un Bafra, Çarsamba ve Vezirköprü Ovalarinda dev sulama projeleri yürütülüyor.

Samsun Ovalari Sulama Projeleri
DSI 7. Bölge Müdürlügü, Bafra, Çarsamba ve Vezirköprü Ovalarinda yetistirilen ürünlerin daha iyi sulanmasi, verimin arttirilmasi ve bölge halkinin suya ulasiminin kolaylastirilmasi amaciyla var olan imkanlari daha da iyiye tasimak için dev projelere imza atiyor.

Bafra Ovasi’na 173 milyon TL’lik sulama projesi

DSI 7. Bölge Müdürlügü sulama projeleri kapsaminda 173 milyon 175 bin TL proje bedelli Bafra Ovasi Sulamasi 2. Kisim Projesi’nin yüzde 4’ünü tamamladi. Ilgili sahada toplulastirma çalismalari yürütülüyor. Sulama projesinin bir bölümü yeni SIT sinirlari içinde kaldi. 2021 yili içinde baslanilan çalismalarda 2 bin m ana kanal kazilari, drenflex boru montaji ve geotekstil bez serimi yapilmis, beton kaplama imalati ise devam ediyor. 280 m duvarli kanal imalati yapildi. Çeltik hasadini müteakip kanaletli sulama sebekesi yapimina (Sogukçam ve Habilli Mahalleleri) baslanilacak. Bafra Ovasi Sulamasi 2. Kisim insaati 6 bin 470 hektar alani kapsiyor.

Çarsamba Ovasi’na 195 milyon TL’lik sulama ve drenaj projesi

Çarsamba Ovasi Sulamasi ve Drenaji Projesi kapsaminda Çarsamba Ovasi Sag Sahil Yüzeysel Drenaji ile 2 m Kotu Alti Arazisinin Pompali Drenaji Ikmali Projesi’nin bedeli 134 milyon 612 bin TL. Yüzde 19’u tamamlanan projenin ihale kapsaminda 21 bin 100 hektar alanin drenaj sebekesi için, ana-yedek-tersiyer drenaj kanal imalatlari, 8 adet pompa binasi ve daha önceki yillarda imalatlari tamamlanan 22 bin 900 ha sahada temizlik çalismasi ile eksik imalatlar tamamlanacak. Ikmal isi kapsaminda ana kanal temizligi (11 bin 50 m), 4 adet yedek kanal temizligi (16 bin 260 m), 50 adet tersiyer kanal temizligi (26 bin 567 m) 102 adet menfez, 20 adet kavsut imalatlari yapildi. Projede ödenegi dogrultusunda çalismalar devam ediyor. Ayrica Çarsamba Ovasi Sulamasi ve Drenaji Projesi kapsaminda Çarsamba Ovasi Denize Çikis Yapilari ve Sol Sahil Drenaji 2. Kisim isinin proje bedeli de 61 milyon 76 bin TL is kapsaminda; sol sahilde 3 adet, sag sahilde 6 adet denize çikis yapisi, yetersiz kapasitedeki menfezlerin ve uygunsuz büzlü geçislerin yikilarak yerlerine menfez veya köprü yapilmasi yer aliyor. 2 adet menfez ve 3 adet denize çikis yapisi (Miliç, Kaynarca ‘Çalti’), (Arapli-Turgutlu) tamamlandi. 1 adet denize çikis yapisinda (Simenit) çalismalar devam ediyor. Muhtelif kategorilerde toplam 790 bin ton tas kullanildi.

240 milyon TL bütçeli 19 Mayis Baraji Sulamasi Projesi’nin yüzde 22’si tamam

19 Mayis Baraji Sulamasi projesi 240 milyon TL 19 Mayis Baraji Sulamasi Projesi’nin proje maliyeti 240 milyon 522 bin TL 7 bin 693 hektar alani sulayacak barajin hacmi 57,27 hm3. Yüzde 22’si tamamlanan projenin muhtelif cins ve çaplarda yaklasik 85 km boru dösendi. Kamulastirma islemleri, isletme bakim yolu, sanat yapisi ve boru montaj imalatlari devam ediyor.

Sulama projeleri kapsaminda ayrica Salipazari Baraji Sulamasi, Vezirköprü Ovasi Sulamasi Tamamlama, Samsun Hacidede Göleti Sulamasi Ikmali ve Samsun-Ladik Karga Göleti Sulamasi Otomasyonu Projelerinin de ihalesinin yapilmasi planlaniyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.