Mugla'nin Ilk Down Kafesi Açildi

Mugla’da engelli ve Down sendromlu bireylerin çalistigi ilk kafe olan ‘Sen de Gel Down Cafe’ hizmete açildi. Fethiye ilçesi Kordon’da hizmet vermeye baslayan kafenin açilis törenine Mugla Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Osman Gürün’ün yani sira, Fethiye Belediye Baskani Alim Karaca, eski milletvekilleri, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayida vatandas katildi.

Mugla'nin Ilk Down Kafesi Açildi
Engelli ve Down sendromlu bireylerin sosyal yasama daha fazla katilmalari, ekonomik kazanç saglamalari ve is hayatinda aktif rol almalari için açilan kafe 578 metre kare alan üzerine kuruldu. Her gün saat 09.00-23.00 saatleri arasinda hizmet veren kafede birçok farkli ürün bulunuyor. Engelli ve Down sendromlu bireylerin çok fazla yorulmayacaklari sekilde çalistiklari kafe günde yaklasik 500 misafir agirliyor.

Açilis töreninde konusan Fethiye Belediye Baskani Alim Karaca, Büyüksehir Belediyesi ile birlikte uyum içinde çalistiklarini böylesine degerli bir projenin hayata geçmesi nedeniyle Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Osman Gürün’e tesekkür etti. Baskan Karaca, “Bana göre dünyanin en güzel kafesi bu. Bizler bu kafeleri açarken tek amacimiz vardi. Sosyal sorumluluk projesi içerisinde bu kardeslerimizin sosyallesmeleri, öz güvenlerini saglayabilmeleri ve siz degerli katilimcilarin destekleri ile birlikte evlerinde hapsolmalarinin önlemektir” dedi.

Down kafenin çok önemli bir proje oldugunu belirten Mugla Büyüksehir Belediye Baskani Osman Gürün, en önemli yatirimin insana yapilan yatirim oldugunu, bu nedenle kalplere dokunan çalismalarin kendini daha mutlu ettigini söyledi.

Gürün, “ Down kafe ancak önünde “sende gel” var. Yani bir davet var. Herkesi Down kafeye davet ediyoruz. Down Kafe dememizin sebebi Down sendromlu çocuklarimizin, özellikle anneler, aileler Down sendromlu çocuklarimiz ile ilgili aile içi onlarla bir takim sorunlar yasayabiliyor. Bunun paylasilarak asilabilecegini hepimiz biliyoruz. Amacimiz da bu. Farkindalik olusturmak ve toplumun Down sendromlu çocuklara bakis açisini çok daha pozitif hale getirmek için bu kafe önemli bir katki yapacak” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.