Ignenin Ucundaki Emek

Bir zamanlar çeyizlerin, en önemli parçasi oldugu ifade edilen el emegi, göz nuru pamuk ve yün yorganlar günümüzde fabrikasyon üretimlere yenik düsen mesleklerden biri oldu.

Ignenin Ucundaki Emek
Renklerinde ve desenlerinde nice anlamlar tasiyan yorganlari el emegi ile üretenlerin sayisi her geçen gün azaliyor. Bulancak’ta bundan 15-20 yil öncesine kadar sayilari 20’yi bulan yorgancilardan sadece bir kisi kaldi.

El emegi, göz nuru ile yaptigi yorganlara, ay çiçegi, yelpaze, karanfil, fiyonk, tavus kusu gibi bir çok desenler isleyen Zeki Turan, mesleginin her geçen gün önemini yitirmesinden dert yandi.

Bir zamanlar yorgan yetistirebilmek için en az beraberindeki isçilerle çalisirken bugün ek is olarak yaptigini anlatan Sahin “Küçük yaslardayken çirak olarak bu meslege basladim. Yaklasik 45 yili askin zamandir bu meslegi devam ettiriyorum. O günden bu güne çok sey degisti. El isleme yorganlar bir zamanlar çeyizlerin en önemli parçasiydi. Dükkani ilk açtigim zamanlarda gelen siparisleri yetistirmek için isçilerle gece gündüz çalisirdik. Simdi ise birakin çirak çalistirmayi kendimiz dahi is yapamaz durumdayiz. Herkes fabrikasyon üretilen yorganlara yöneldi. Ben de emekliyim bu isi artik ek is olarak yapiyorum. Ben de biraktigimda artik ilçede baska yorganci kalmayacak. Daha ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum” diyerek meslegin son temsilcilerinden oldugunu söyledi.Teknolojiye inat yorgancilik meslegini yaklasik yarim asirdir devam ettiren Turan, “Sagligini düsünen herkese pamuk ve yün yorgan tavsiye ediyorum. Pamuk ya da yün yorganin kiymetini bilen insan artik kalmadi. Yorgan sadece bizi soguktan koruyan tekstil ürünü degil, sagligimizi da düsünmemiz gerekir. Fabrikasyon üretilen silikon ya da elyaflar petrol ürünü. Aslinda güvenle sarilmamiz gereken yorgan yerine hastaliga sariliyoruz da farkinda degiliz. Bir gün herkes pamuk ya da yün yorganin kiymetini anlayacak. Çünkü bunlar kanserojen maddeler içermez, pamuk yorgan ter çeker adeta nefes alir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.