Igne Deliginden Ameliyat

INVAMED-RD Global laboratuvarlarinda derin venöz yetmezligi tedavisi için gelistirilen ‘Ekstravasküler Remodelizasyon Sistemi’ ile Süleyman Demirel Üniversitesi Arastirma ve Uygulama Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Yavuz ve ekibi tarafindan iki hastanin tedavisi basarili sekilde gerçeklestirildi.

Igne Deliginden Ameliyat
Uzmanlara göre bacaklardaki toplardamarlar yüzeyel venler ve derin venler ile bunlari birbirine baglayan perforan venlerden olusuyor. Uzmanlar, toplardamar sisteminin amacinin ise bacaktaki oksijensiz kani akcigere tasiyarak dolasimin sorunsuz devam etmesini saglamak oldugunu dile getiriyor. Kalitimsal yatkinlik, hormonal düzensizlikler, hamilelik, uzun süre oturmayi veya ayakta durmayi gerektiren meslekler, hizli kilo kaybi veya alimi gibi bazi nedenlere bagli olarak bacak venlerinde bulunan kapakçiklarin zamanla bozulabildigini vurgulayan uzmanlar, hastaligin ilk evrelerinde yüzeysel varisler seklinde baslayan derin venöz yetmezliginin tedavi edilmediginde ilerleyen dönemde toplardamarlar içerisindeki basinç oraninin artmasi sonucunda venöz ülser problemine yol açabilecegini belirtiyor.

Igne deliginden ameliyat

Uzmanlara göre, hastanin yasam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen derin venöz yetmezlik tedavisi denince akla ilk olarak açik ameliyatla yapilan cerrahi tedavi yöntemleri gelse de bu gelisim gösteren yenilikçi tedavi uygulamalari kadar etkili ve kalici bir iyilesme saglayamayabiliyor. Cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulama zorluklarinin yani sira hastalarda operasyon sonrasi olusabilen halsizlik hissi, agri, yangi, damar hasari, pihti olusumu, bacaklarda sisme, kanama, enfeksiyon, yara akintisi ve yara iyilesme sürecinde karsilasilan sorunlar gibi bazi ciddi komplikasyonlar dogurabildigini de vurgulayan uzmanlar, onarilan kapagin yeteri kadar çalismamasi sonucu olumsuz semptomlara yol açabildigini kaydediyor. INVAMED-RD Global laboratuvarlarinda alaninda uzman arastirmacilar ve bilim insanlari tarafindan gelistirilen yenilikçi bir tedavi yöntemi olan Ekstravasküler Remodelizasyon Sistemi, özel bir haritalama yöntemiyle damar yapisini yeniden sekillendirerek, damarin tekrar dogru islev görür hale gelmesine olanak sagliyor. Damara ekzovenöz olarak disaridan uygulama olanagi saglayan sistem, endovenöz (damar içi uygulama) mekanik implantlarda görülen tromboliz olusma riskini minimize ederek hastalarin kalitesi yüksek eski aktif yasam tarzlarina dönmelerine imkan veriyor.

"Ilk uygulamalarda bunun etkili olabilecegini gösterdik"

Prof. Dr. Turhan Yavuz, ilk defa uygulanan Ekstravasküler Remodelizasyon Sistemi tedavisi sonrasi gözlemlerini paylasarak, “Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ilker Çarikci hocamizin ‘ilham veren üniversite’ slogani ve anlayisina uygun idaresi ve biz ögretim üyelerine çok ciddi destegi sayesinde innovasyon anlaminda çok rahat bir çalisma ortamindayiz. Rektörümüz, dekanimiz ve bashekimligimizin tüm destegini her zaman yanimizda hissederek elimizden gelen çabayi gösterip yeni tedavi modaliteleri gelistirmeye çalisiyoruz. Derin venöz yetmezligi tüm dünyada üzerinde ciddi çalisilan bir hastalik olup, biz de bununla ilgili gelistirilen, damara zarar vermeden damar disindan stentleme ile venöz yetmezlik tedavisi için yeni bir yöntem gelistirdik. Ilk uygulamalarda bunun etkili olabilecegini gösterdik. Bu metotla ilgili çalismalarimiz devam etmektedir” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.