HYVIA Ilk Hidrojen Prototiplerini Tanitti

Prototipler, bir dizi yakit hücreli hafif ticari araçla birlikte çevre dostu hidrojen üretimi ve dagitimi da dahil olmak üzere HYVIA ekosisteminin ilk somut örnegini olusturuyor.

Renault Grubu ve Plug Power ortak yatirimi HYVIA, Renault Master Van H2-TECH prototipini tanitti.

HYVIA açiklamasina göre, yeni araç sifir karbondioksit (CO2) emisyonu, artirilmis menzil ve hizli yakit dolum süresiyle öne çikiyor. 12 metreküp kargo hacmine ve 500 kilometreye kadar menzile sahip minibüs 2022'de sunulacak. 30 kW'lik bir yakit hücresi ile donatilan araç, yil sonuna kadar Fransa'da üretime girecek. Araç, motor ve hidrojen entegrasyonu da Fransa'da gerçeklestirilecek.

Hidrojen Dolum Istasyonu prototipini de tanitan HYVIA, çevre dostu hidrojen dagitimi ile yakit dolum altyapisi eksikliginin üstesinden gelmeyi hedefliyor. Kullanimi basit ve güvenli olan istasyon, yil sonuna kadar Fransa'da monte edilmeye baslanacak.

Bu prototipler, bir dizi yakit hücreli hafif ticari araçla birlikte çevre dostu hidrojen üretimi ve dagitimi da dahil olmak üzere HYVIA ekosisteminin ilk somut örnegini olusturuyor.

Açiklamada görüslerine yer verilen HYVIA Üst Yöneticisi (CEO) David Holderbach, "Ilk hidrojen prototiplerimizi tanitmaktan gurur duyuyorum. HYVIA olarak hidrojenli ulasiminin zorluklarini asmak için müsterilerimize özel olarak hazirlanmis çözümler sunuyoruz. HYVIA, karbonsuz bir ulasim için tüm ekosistemini bölgelere ve profesyonel filolara entegre edecek. Renault Grubu ve Plug Power gibi iki liderin güçlü yanlari ve yetkinliklerini bir araya getiren HYVIA hizla gelisiyor." ifadelerini kullandi.

- Renault Master Van H2-TECH prototipi

Master Van H2-TECH, sifir karbondioksit emisyonu, artirilmis menzil ve hizli yakit dolum süresi sagliyor. Özellikle hafif ticari araçlar için oldukça önemli olan hidrojenli ulasim, büyük yükler ve yogun kullanim için uzun menzil saglamada bir çözüm sunuyor.

Master Van H2-TECH, 12 metreküp kargo hacmi ve 500 kilometreye kadar menziliyle yükleri tasimaya yönelik büyük bir minibüs olarak 2022'de piyasaya çikacak. Master Van H2-TECH, 30 kW'lik yakit hücresi, 33 kWsa'lik bir batarya ve 6 kg hidrojen tanklari (4 adet 1,5 kg'lik tank) ile donatildi.

Master Van, Fransa'da Batilly fabrikasinda üretiliyor. Elektrik ve hidrojen entegrasyonu, Gretz-Armainvilliers'deki Renault Grubu istiraki olan PVI tarafindan gerçeklestiriliyor. Motor, Cleon fabrikasinda üretiliyor. Yakit hücresi, yilsonuna kadar Renault Flins fabrikasinda monte edilecek. Hidrojen tanklari ise Fransa'da Faurecia'dan tedarik edilecek.

- Hidrojen Dolum Istasyonu prototipi

HYVIA'nin Hidrojen Dolum Istasyonu, hizli yakit doldurma süresi sagliyor. Araç kullanilabilirligini en üst düzeye çikarmak ise içten yanmali motor kadar basit hale geliyor ve yaklasik 5 dakika yeterli oluyor. 350 veya 700 bar olarak bulunuyor.

Istasyonun çalisma sekli de oldukça basit. Tedarik edilecek olan hidrojen ya yerinde su elektrolizi kullanilarak üretilecek ya da gaz tüplü römorklar kullanilarak toplu olarak tedarik edilebilecek. Sistem, gerektiginde de dolum öncesi hidrojeni (H2) depoya sikistiriyor.

Oldukça güvenli olan sistem tüm yönetmelikleri karsilayacak sekilde tasarlandi. Hidrojen Dolum Istasyonlari kiralanabiliyor veya satin alinabiliyor. HYVIA'nin Hidrojen Dolum Istasyonu, yil sonuna kadar Fransa'da Renault Flins fabrikasinda üretilmeye baslanacak.

- HYVIA ekosistemi

Bu prototipler, çevre dostu hidrojen üretimi (elektroliz) ve dagitim (Hidrojen Dolum Istasyonlari) dahil olmak üzere, bir dizi yakit hücresiyle çalisan hafif ticari araç (minibüs, sasi kabin ve sehir otobüsü) ile batarya elektrikli araçlari tamamlayan eksiksiz HYVIA ekosisteminin ilk örnegi olarak öne çikiyor.

Gelecek prototipler arasinda sunlar yer aliyor:

"Master Chassis Cab H2-TECH: daha da fazla kargo alanina (19 m3) ve 250 km menzile sahip büyük bir minibüs. Master Citybus H2-TECH: 300 km menzile sahip, isletmeler, belediyeler ve yerel kamu hizmetleri için ideal 15 yolcu kapasiteli sehir minibüsü."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.