FEKAL'den Bilim Dolu Senlik

Balikesir’deki Nitelikli Okullar arasinda yer alan Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi’nin 7. Bilim Senlikleri 2020/1 Çagri Dönemi kapsaminda desteklenen 4007 Bilim Senligi düzenlenen törenle basladi. Üç gün sürecek olan Bilim Senligi’nde 30 atölyede toplumun genis kesimine hitap edecek 234 etkinlik yer alacak.

FEKAL'den Bilim Dolu Senlik
Ögrencilerin bilime olan ilgilerinin artirilmasini hedefleyen senlikte fizik, kimya, biyoloji, matematik, robotik, yabanci diller, STEM, tarih, bilisim, spor, sanat, kisisel gelisim anlaminda düzenlenecek etkinliklerin yani sira atölye çalismalari, söylesiler, dramalar, oyunlar ve yarismalar da yer alacak.

Okul Müdürü Bedia Narli: “Türkiye genelinde 53 etkinlikten birisi”

FEKAL Müdürü Bedia Narli Bilim Senliginin açilisinda yaptigi konusmada bilgilendirmelerde bulundu. Müdür Narli, “4007 programi bilim kültürünün ve iletisiminin toplumun daha genis kesimlerine yayginlastirilmasini, katilimcilara bilimsel bilginin ulastirilmasini, bilim ve teknoloji arasindaki etkilesimin etkinlikler yoluyla kavratilmasini amaçlamaktadir. Projemiz Türkiye’de 53, ilimizde ise 2 projeden birisidir. Bilim Senligimiz kapsaminda etkinliklerimiz fizik, kimya, biyoloji, matematik, robotik, yabanci diller, STEM, tarih, bilisim, spor, sanat, kisisel gelisim anlaminda düzenlenecektir. Atölye çalismalari, söylesiler, dramalar, oyunlar, yarismalardan olusacak ve hem bireysel hem de grup çalismalari seklinde uygulanacaktir. Toplam 30 atölye ve 5 söylesi olarak gerçeklestirilecek olan senligimiz üç gün sürecek ve toplumun genis kesimine hitap etmek amaciyla 234 etkinlikle bezenecektir.

FEKAL yönetimi ve proje ekibi olarak bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluslara kapi aralamasini temenni ediyoruz. Ilimiz üniversite, lise, ortaokul, ilkokul ögrencilerinin bu projedeki etkinliklerle genç beyinler olarak bilimin önemini kavramalarini, birçok teorik bilginin gerçek yasamdaki isleyisini fark etmelerini saglamak istiyoruz.

Sevgili ögrenciler biliniz ki; yeryüzünde hiçbir icat sifirdan var olmamistir. Her çalismanin mutlaka öncesi vardir. Eminiz ki burada dahil ve sahit olacaginiz her bir ögrenme ortami yapilan etkinlik eger siz isterseniz ileride basarili çalismalariniza atilacak büyük imzalarin ilk basamagi olacaktir. Bu hedef ve inanca sahibiz. Üstelik sansli bir ilde, sansli bir egitim ortaminda olmanin enerjisiyle çalisiyoruz. Bu sorumlulukla çalismamiz gerektiginin farkindayiz. Ilimizde Sayin Valimizin himayesinde ve Milli Egitim Bakanligi 2023 vizyon belgesinin yol göstericiliginde hayata geçirilen BIGEP Projesinin bu sansi artiracagina inaniyoruz ve bunu biliyoruz. BIGEP Projesinin üç bileseni ile yol haritamiz olmasini saglayarak Balikesir’in egitim potansiyelini tüm paydaslariyla güçlendirmeye, ilimizin önemli proje okullarindan biri olarak devam etmeye, görev noktasinda var olmaya haziriz” diye konustu.Prof. Dr. Fatih Satil: “TÜBITAK bilime destek veriyor”

TÜBITAK Temsilcisi Prof. Dr. Fatih Satil da törende yaptigi açiklamada kurumun destekleri hakkinda bilgiler verdi. Satil, bilim senlikleri ve bilim fuarlarinin önemine deginerek, “Balikesir son zamanlarda proje sehri olarak anilmaya basladi.

Bunu TÜBITAK’in desteklemis oldugu ülke genelindeki 53 projeden birisinin Balikesir’de olmasi önemli bir basari oldugu için söylüyorum. Bilim senlikleri genellikle Bilim Sanat Merkezlerinin yaptigi projelerdir. Bu açidan Anadolu Lisemizin de bu basariyi elde etmesi il açisindan önemli bir basari olarak görüyorum. Egitim-ögretim faaliyetleri içerisinde gençlerimize bilime ulasmanin yollarini, bilgiye ulasmanin yollarini ögretmenin yaninda bu gençlere hayal dünyalarini, ufuklarini ve merak duygularini gelistirici aktivitelere de ihtiyacimiz var. Iste tam bu noktada bilim Senlikleri ve Bilim Fuarlari imdadimiza yetisiyor. Son yillarda TÜBITAK bu konuda çok önemli atilimlar yapti. Düne kadar sadece akademisyenler arasinda konusulan projeler bugün ilkokul seviyesinde köylerde Bilim Fuari düzenlenerek yapiliyor. TÜBITAK’in bu konuda katkisi yadsinamaz. Bilim Senlikleri genç beyinlerimizin bilime olan bakis açisini gelistirecek, bunlarin bilimsel düsünce gelismesini ve bilimsel veriyi hayata geçirime noktasinda ufuklarini açmasina yol açacaktir. Bu noktada TÜBITAK olarak hem bilim fuarlarina hem de bilim senliklerine gereken önemi vermek istiyoruz. Mesela ilkokul ve ortaokul seviyesinde bu yil 5 binin üzerinde bilim fuari desteklendi. Geçtigimiz günlerde 10 binlerce genç beyinlerimiz çok sayida proje yapma basarisinda bulundular. Ögretmenlerimizin ve okul idaresinin yakin çalismalariyla ortaya çikan bu proje katilan ögrencilerimiz ufuklarini gelistirecekler, ileriye dönük proje hayallerine girecekler ve bunu üretime dönüstüreceklerine inancim tamdir. Sevgili ögrenciler; bilindigi gibi hiçbir icat sifirdan baslamiyor. Önce hayal etmeniz gerekiyor. Hayal ettiklerinizi daha sonra projeye sonra da üretime geçirecegiz. Geçtigimiz günlerde TEKNOFEST festivallerini gördünüz. Gençler hayallerini üretime geçirdiler. Su an teknolojide dünya ile yarisiyoruz, dünyanin örnek gösterdigi bir konumdayiz. Sizler de bu proje faaliyetlerine katilarak umarim ki ileriki dönemlerde böyle basarili çalismalara imza atacaksiniz” ifadelerini kullandi.

Vali Hasan Sildak: “Egitim Sehri Balikesir”

Bilim Senligi’nde son olarak konusan Vali Hasan Sildak da egitim ve ögretimde bilim ve bilginin önemli yer tuttugunu kaydetti.

Vali Sildak sunlari söyledi:

“Her seyden evvel “Egitim Yili ve Egitim Sehri” sloganiyla Balikesir’de egitimi kamu yönetiminin, devlet yönetiminin, yerel yönetimlerimizin, sivil toplum kuruluslarimizin, meslek odalarimizin ve tüm egitim paydaslarimizin birinci gündem maddesi olarak ilan ettik. 2021-2022 egitim-ögretim döneminde istiyoruz ki Balikesir’de egitim alaninda gerçekten atilim yapilan, bütün gelisimlerin en üst seviyede gerçeklestigi bir yil olsun Bunu sadece sözde kalmayip altina doldurarak, temellendirerek, dogru adimlar atarak hem egitim alt yapimizi güçlendirmek, hem de egitim neferlerini yani okul yöneticilerimizi, ögretmenlerimizi çok daha güçlü hale getirerek motivasyonlarini, enerjilerini güçlendirmek bunu basarmak istiyoruz. Basarimizin Balikesir’e yakisir düzeylere erismesi için bu tür etkinlikleri çok önemsiyorum. Bilim için, arastirma için ve soran bireyler yetistirmek için ayni zamanda ülkesine sahip çikan, devletine ve milletine sadakat konusunda en ufak bir kusuru olmayan bireyler olarak topluma kazandirilmaniz için sizlerin üzerinizde adeta titriyoruz. Bu titreme sadece egitim boyutuyla degil her yönüyle; sosyal yönden, bilissel yönden ve ülke degerlerimizin, maneviyatimizin güçlendirilmesi bakimindan gerçekten Türkiye Cumhuriyeti’nin emrinde bir Türk vatandasi olarak bu millete hizmet etmeniz yolunda en güçlü ve adimlari atacagiz ve atiyoruz. Balikesir’in egitim seviyesinin yükseltilmesi için hep birlikte çalisan egitim ordumuza sükranlarimi sunuyoruz. Bu etkinligin ilimize egitim seviyesinin yükselmesi anlaminda örnek teskil eden bir çalisma olarak bütün kesimlere en güzel mesaj oldugunu degerlendiriyorum. Emek veren katki sunan herkesi tebrik ediyor Hayirli olsun diyorum.

Yapilan konusmalarin ardindan Vali Hasan Sildak ve beraberindekiler ögrencilerin bilimsel projelere imza attiklari atölyelerde incelemelerde bulundu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.