Diyarbakir'da Bag Bozumu Basladi

Çüngüs Kaymakami Tuncay Kaldirim: 'Ilçede bu yil 6 bin 282 ton üzüm üretimi gerçeklesti. Yörede birim alandan elde edilen verim 561686 kilogram'

Diyarbakir'in Çüngüs ilçesinde bag bozumu sezonu basladi.

Kaymakam Tuncay Kaldirim, Mirgan Yaylasi'nda "Bogazkere" üzüm çesidinde hasat dolayisiyla düzenlenen programda, ilçede bagciligin çok eski dönemlere dayandigini, bölgede üzüm çesitlerinin yetistirilmesi için elverisli iklim ve toprak yapisinin bulundugunu belirtti.

Kaldirim, "Ilçede bu yil 6 bin 282 ton üzüm üretimi gerçeklesti. Yörede birim alandan elde edilen verim 561-686 kilogram." dedi.

Tarim ve Orman Ilçe Müdürü Deniz Yildirim da bagciligin gelisimi ve devamliligi için hastalik ve zararlilarla mücadelenin önemine isaret ederek, "Son zamanlarda yasanan mevsimsel degisiklikler nedeniyle hastalik ve zararlilar ile günes yaniklarinda artislar görülmektedir. Bag hastaliklari için ilaçlama yapilirken, zararlilar konusunda da bag entegre mücadele kapsaminda popülasyon takibi yapilip ilaçlama gerçeklestirilmekte. Tarim ve Orman Bakanligi ile Tarim ve Orman Ilçe Müdürlügü olarak yürüttügümüz Entegre Mücadele Programi kapsaminda zararli takibi yapilmakta. Bu yil 10 çiftçinin baginda 100 dekar bag alaninda entegre bag mücadelesi yapildi." diye konustu.

Yildirim, Bogazkere üzümünün kendine has lezzeti ve aromasi nedeniyle sevilerek tüketilen bir üzüm çesidi oldugunu kaydetti.

Daha sonra Kaldirim ile Yildirim çiftçilerle birlikte üzüm topladi.

Programa, Çüngüs Belediye Baskani Ali Suat Akmese ve Ilçe Jandarma Komutani Yüzbasi Mehmet Çakir da katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.