Borsa Güne Düsüsle Basladi

Borsa Istanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,10 azalisla 1.412,17 puandan basladi.

Borsa Güne Düsüsle Basladi
Açilista BIST 100 endeksi, önceki kapanisa göre 1,37 puan ve yüzde 0,10 azalarak 1.412,17 puana geriledi.

Bankacilik endeksi yüzde 0,25 ve holding endeksi yüzde 0,14 düsüs kaydetti. Sektör endeksleri arasinda en fazla kazandiran yüzde 0,24 ile sigorta, en çok kaybettiren yüzde 0,86 ile menkul kiymet yatirim ortakligi oldu.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 0,23 deger kaybederek günü 1.413,54 puandan tamamladi.

Analistler, dün açiklanan ABD Merkez Bankasi'nin (Fed) toplanti tutanaklarinda varlik alimlarinin azaltilmasina iliskin sürecin biraz daha açikliga kavusturulmasinin ardindan küresel pay piyasalarinda alis agirlikli bir seyrin hakim oldugunu, Türk lirasi varliklarin ise açilis itibariyla negatif ayristigini söyledi.

Fed'in eylül ayi toplantisina ait tutanaklarda, varlik alimlarinin azaltilmasina kasim veya aralikta baslanabilecegi, azaltim hizinin ise aylik bazda 10 milyar dolari hazine tahvillerinden, 5 milyar dolari mortgage destekli varliklardan olmak üzere her ay 15 milyar dolar olacaginin sinyali verildi.

Bugün piyasalarin yönü açisindan ABD Merkez Bankasi ve Avrupa Merkez Bankasi yetkililerinin konusmalarinin önem tasidigini aktaran analistler, veri tarafinda ise yurt içinde haftalik para ve banka istatistikleri, yurt disinda ABD'de Üretici Fiyat Endeksi’nin izlenecegini kaydetti.

Analistler, teknik açidan BIST 100 endeksinde 1.370 puanin destek, 1.440 seviyesinin direnç konumunda bulundugunu bildirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.