Zurnaci Babanin Davulcu Kizi

Erzincan’da 30 yillik zurnaci Riza Sel’in 18 yasindaki kizi Seda Sel babasiyla birlikte festivallere, dügünlere giderek davul çaliyor. Babasiyla davul çalan kizi görenler saskinliklarini gizleyemiyor.

Zurnaci Babanin Davulcu Kizi
Erzincan’in Refahiye ilçesinde 11 yasinda davul çalmaya baslayan Seda Sel ile zurnaci babasi Riza Sel, festivallerde, dügünlerde hem davetlileri costuruyor hem de ekmek paralarini kazaniyorlar.

Refahiye ilçesinde düzenlenen ‘5. Dumanli Gençlik ve Doga Festivali’nde zurnaci babasinin yaninda davul çalan Seda, görenlerin ilgisini çekti. Refahiye ilçesinde yasayan zurnaci baba Riza Sel (48) ile 11 yasindan itibaren davul çalmaya baslayan 18 yasindaki kizi Seda Sel, davul zurna esliginde festivalleri, dügünleri senlendiriyor.

Yaklasim 6 yildir Refahiye ilçesinde babasiyla dügün ve benzeri organizasyonlarda davul çaldigini söyleyen üniversiteye hazirlanan Seda Sel, babasinin zurna çaldigini ve bundan esinlenerek davul çalmayi kendi gayretiyle ögrendigini belirtti.

Seda Sel, “Babamla davul zurna çaliyoruz. 11 yasindan beri bu meslegi icra etmeye çalisiyorum. Babamla bu iste iyi bir uyum sagladik. Festival, kina, dügün ve benzeri organizasyonlara gidiyorum. Benim için davul çalmanin herhangi bir zorlugu yok, sadece biraz bilek gücü gerektiriyor. Dügünlerde çok güzel tepkiler aliyorum. Bir kiz çocugu olarak bu isi yapmam insanlarda merak uyandiriyor" diye konustu.

Seda Sel, ayrica üniversite sinavlarina hazirlanarak müzik bölümünü okumak istedigini de sözlerine ekledi.

Baba Riza Sel ise "Kizimla beraber 5- 6 yildir festivallere, dügünlere gidiyoruz. Benim erkek çocugum olmadigindan dolayi kizim bana yardim etmek için davul çalmayi örendi, Kizimda heves vardi. 11 yasinda davul çalmayi örendi, Onunla beraber su an dügünlere gidiyoruz. Sahneye çiktigi zaman güzel tepkiler aliyoruz. Ritimleri gayet güzel, begeniyorum, kizimla gurur duyuyorum" dedi.

Riza Sel, 30 yildir davul zurna çaldigini ifade ederek, “Daha önce çobanlik yaparak kendi basima zurna çalmayi ögrendim. 20 yasindan beri zurna çaliyorum. Seda davul çalmasini ögrenene kadar baska arkadaslar bana davul çalarak eslik ediyordu, daha sonra ise kizim ögrenince, festivallere, dügünlere beraber gitmeye basladik” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.