Yöresel Ürünler Antalya'da Sergilenecek

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Davut Çetin: 'Yöresel ürünlerimizi ne kadar çok ticarilestirebilirsek ekonomiye de o kadar çok katki koyabiliriz. Elimizde çok güzel ürünler var' Antalya Ticaret Borsasi Baskani Ali Çandir: 'Bu yil 75 kentimizin katilimi ve 500'ün üzerinde katilimcimiz netlesti. Ancak 81 il ve 650'nin üzerinde katilimciyla düzenlemek için gayret ediyoruz. Ziyaretçi sayisindaki hedefimiz ise tüm kurallara uyarak salgina ragmen 300 bine ulasmak'

Antalya Ticaret Borsasi öncülügünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliginin (TOBB) destegiyle bu yil 11'incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuari (YÖREX), Antalya'da 20 Ekim'de ziyaretçilere açilacak.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani (ATSO) Baskani Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsasi Toplanti Salonu'nda düzenlenen basin toplantisinda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle fuarin geçen yil düzenlenemedigini hatirlatarak bu yil yeniden fuara kavusacaklari için heyecanli olduklarini söyledi.

YÖREX'in Antalya ve ülke ekonomisine ciddi katki sagladigini belirten Çetin, "Fuar, hem Antalya is dünyasina hem yöresel ürünlerin gelismesine katki veriyor. Bir yil ara verilmesi nedeniyle bu yil oda ve borsalardan ciddi talep var. Bu tür organizasyonlar özlendigi için yogun katilim bekliyoruz." dedi.

Fuarlarin turizmin çesitlendirilmesi üzerine de önemli rol oynadigini ifade eden Çetin, YÖREX'in fuardan da öte bir etkinlik oldugunu bildirdi.

Fuarin cografi isaretli ürünlerin artmasini da sagladigini aktaran Çetin, sunlari aktardi:

"Yöresel ürünlerimizi ne kadar çok ticarilestirebilirsek ekonomiye de o kadar çok katki koyabiliriz. Elimizde çok güzel ürünler var. Antalya'da cografi isaret tescilli ürün 13'e çikti, 6'sini ATSO olarak biz aldik. Antalya'da 33 tane kadin kooperatifi var ve bunlarin üretimlerini de ihtisaslastirirsak kooperatifler açisindan ciddi katki koyabiliriz. Bu kültürü yaymamiz ve köyden çikisi önlemek için bu ürünlerin ticarilesmesi için her türlü destegin verilmesi lazim."

- Fuara 300 bin ziyaretçi hedefi

Antalya Ticaret Borsasi Baskani Ali Çandir da fuarin 20 Ekim'de açilacagini ve 4 gün boyunca ziyarete açik olacagini belirtti.

12 yil önce baslatilan YÖREX'in bir yil aradan sonra yeniden düzenleniyor olmasindan dolayi mutlu olduklarini ifade eden Çandir, "Dünyada 200 milyar dolara ulasan cografi isaretli ürün ticareti bulunmaktadir. Bunun yarisindan fazlasi tarim ve gida ürünleridir. Yöresel ürünler konusundaki potansiyelimiz de düsünülürse bu miktarin çok daha fazla artirma imkanimiz var." dedi.

Yöresel ürünler kiyida kösede kalmasin, hakki ve hukuku korunsun, ekonomiye kazandirilsin diye yola çiktiklarini ve hayallerinin bir kismini gerçeklestirdiklerini anlatan Çandir, özellikle cografi isaret konusunda ciddi bir mesafe kaydettiklerini bildirdi.

YÖREX sonrasi cografi isaretli ürün sayisinin 8 kat arttigini vurgulayan Çandir, "Ülkemizde 900 ürünümüz tescilli, 700'ün üzerinde ise ürünümüz tescil için sirada bekliyor. Bir bu kadar daha ürün için cografi isaret ile ilgili çalismalar yapildigini yakindan biliyoruz. Cografi isaretli ürünleri kirsal kalkinmanin anahtari olarak görüyoruz. Yeter ki dogru yerden baslayalim." diye konustu.

Bir önceki YÖREX'i 81 ilden 657 katilimci ve 276 bin 288 ziyaretçi ile tamamladiklarini animsatan Çandir, "Bu yil 75 kentimizin katilimi ve 500'ün üzerinde katilimcimiz netlesti. Ancak 81 il ve 650'nin üzerinde katilimciyla düzenlemek için gayret ediyoruz. Ziyaretçi sayisindaki hedefimiz ise tüm kurallara uyarak salgina ragmen 300 bine ulasmak." degerlendirmesinde bulundu.

- Asi olmayanlardan PCR testi istenecek

Fuarin salgin kurallarina uygun bir biçimde düzenlenecegini, maske, mesafe, hijyene dikkat edilecegini dile getiren Çandir, ANFAS Fuar Merkezi'ni giriste HES kodlarinin sorgulanacagini, asi olmayanlardan da son 48 saati kapsayan PCR testi istenecegini kaydetti.

ANFAS Yönetim Kurulu Baskani Ali Bidi da pazarlama ve kalite sorunu yasandigini ifade ederek, Türk ürünlerinin kaliteli paketleme ve iyi bir pazarlama ile dünyada daha iyi bir konumda olacagini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.