Türkiye Triatlonda Hedef Büyüttü

Türkiye Triatlon Federasyonu Baskan Bayram Yalçinkaya:'Olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa sampiyonalarinda vitrinlere, kürsüye oynayan bir brans haline gelmeyi umut ediyoruz' 'Su anda yildizlarda, gençlerde finallere kalir olduk'.

MUSTAFA KURT - Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) Baskani Bayram Yalçinkaya, hedeflerinin 10 binin üzerinde lisansli sporcuya ulasmak oldugunu belirterek, "Olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa sampiyonalarinda vitrinlere, kürsüye oynayan bir brans haline gelmeyi umut ediyoruz." dedi.

Yalçinkaya, AA muhabirine triatlonda beklenen noktada olmadiklarini söyledi. Ancak son 3-4 yilda triatlonun her alaninda ciddi bir basari gösterdiklerini anlatan Yalçinkaya, "Bunun nedeni de daha fazla sehre ulastik ve sosyal aglarimizi iyi kullandik. Altyapilara yönelik projeler ve Türkçe yayinlar yaptik. Egitime ciddi yatirimlar yaptik. Özellikle salgin sürecinde en aktif federasyonlardan biriydik. Su anda yildizlarda, gençlerde, seçme finallerindeki yarislarda, baraji geçemedigimiz, finale kalamadigimiz yarislarda artik finallere kalir olduk. Bunun elit kategoriye yansimasi olacak ama biraz zaman alacak." ifadelerini kullandi.

Egitimin sonuçlarinin uzun vadede görülecegini dile getiren Yalçinkaya, 2024, 2028 ve 2032 için de özel projelerinin oldugunu kaydetti.

Yalçinkaya, bunlardan birinin de ''Uzun Dönemli Sporcu Gelisim Projesi'' oldugunu vurgulayarak, "Su anda 6-13 yas egitim modeli çalismasini yürütüyoruz. Her geçen gün gelisiyoruz. Avrupa'da lisansli sporcu sayisi bakimindan ikinci federasyonuz. Türkiye'de de bizlerin 2024'de ilk 10 federasyon içine girecegimize inancimiz tam." diye konustu.

Yalçinkaya, triatlonun 7'den 77'ye her yasin yapabilecegi bir brans oldugunun altini çizerek, daha çok yayilarak daha çok insana ulasmalari gerektigini vurguladi.

Federasyonun öncelikli konusunun egitim olduguna dikkati çeken Yalçinkaya, "Hedefimiz 10 binin üzerinde lisansli sporcuya ulasmak. Olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa sampiyonalarinda vitrinlere, kürsüye oynayan bir brans haline gelmeyi umut ediyoruz." açiklamasinda bulundu.

Triatlonun ekonomiye ve turizme gelir anlaminda katkisinin unutulmamasi gerektigini ifade eden Yalçinkaya, bu sporun bisiklet, yüzme, kosu sektörünü içinde barindirdigi için daha genis bir kitleye hitap ettigini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.