Türkiye'nin 52 Ilinde 'Kitap Benim' Bulusmasi

‘Kitap Benim’ projesi kapsaminda her gün okullarda 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Ugur Okullari, toplumda okuma farkindaligi olusturmak amaciyla açik alanlarda okuma etkinligi düzenledi. Istanbul’dan Izmir’e, Denizli’den Van’a kadar Türkiye’nin dört bir yaninda ögrenciler; sahillerde, parklarda, bahçelerde sosyal mesafeye dikkat ederek ve maskelerini takarak kitap okudu.

Türkiye'nin 52 Ilinde 'Kitap Benim' Bulusmasi
Ögrencilerin okuma, okudugunu anlama, düsünceleri yorumlama, bunlari zihninde yapilandirarak degerlendirme ve iliski kurma becerilerini gelistirmeyi hedefleyen Ugur Okullari dört yildir devam eden Kitap Benim projesini sürdürüyor. Tüm kademelerdeki ögrenciler her gün okulda belirlenen ders saatinde 20 dakika kitap okuyor. Yilda bir kez ise Türkiye’nin 52 ilinde 112 okulda egitim gören tüm ögrenciler için proje okul disina tasiniyor. Ögrenciler sahillerde, parklarda, bahçelerde kitap okuyor. Bu yil da proje kapsaminda toplumda da okuma farkindaligi olusturmayi amaçlayan ögrenciler, Türkiye’nin dört bir yaninda açik alanlarda okuma etkinligi gerçeklestirdi. Ögretmenleri ve arkadaslariyla dogada bulusan ögrenciler “Farkli kapilari araladigimiz çok güzel bir etkinlik yaptik” dedi.

Kitap okumanin önemine vurgu yapan Ugur Okullari Egitim ve Ögretimden Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Arda Ergez “5 Dil 2 Beceri temelli egitim felsefemizin basinda gelen anadil egitimi kapsaminda; ögrencilerimizin Türkçe’yi dogru kullanma, okudugunu anlama ve yorumlama, genis kelime hazinesine sahip olma ve imla kurallarini bilme gibi beceriler ile donanmasi öncelikli hedeflerimiz arasinda. Bunu elde etmenin ilk adimi ögrencilerimize okuma aliskanligi kazandirmaktan geçiyor. Kitap okumaya verdigimiz önemle akademik basariyi ve sinav basarisini da destekliyoruz. Okullarimizin tümünde, özel kitap okuma alanlarimizda, siniflarimizda, kütüphanelerimizde her gün 20 dakikalik serbest okuma saatlerimizle ögrencilerimize kitap okuma bilincini asilamayi, farkindalik olusturmayi hedefliyoruz. Okullarimizdaki tüm personelimiz ayni anda bu etkinlige dahil oluyor. Projemiz ile ögrencilerimizin ve tüm çalisanlarimizin yeni dünyalar kesfetmelerini arzu ediyoruz. Bu projemizi de Kitap Kapagi Tasarim Yarismasi, Kitap Kurduna Ödül Uygulamasi siniflarda kendilerinin el becerileri ile gelistirdigi kütüphaneler, yazar etkinliklerimiz ve hatta münazaraya kadar uzanan genis bir yelpazeye yayarak verimini ve kaliciligini artirmayi amaçliyoruz” seklinde konustu.

Her kitap bir serüven

Okuma bilincinin küçük yaslardan itibaren çocuklara asilanmasi gerektigini söyleyen Ergez sözlerini söyle sürdürdü: “Ögrenciler kitap okuyarak hem farkli karakterlerin dünyasini hem de kendi dünyalarini kesfe çikar. Her kitap yeni bir serüvendir. Bu yolculukta onlara ilk rehberlik edecek kisiler de ebeveynlerdir. Özellikle 0-6 yas grubunda ebeveynlerin destegiyle çocuklara kitap okuma aliskanligi kazandirilmali. Yas grubuna uygun kitaplar okunmali. Okuma-yazmayi ögrendikten sonra ise farkli hikayelerle çocuklar okumaya tesvik edilmeli. Daha büyük yas grubundaki ögrenciler sadece ebeveynlerinin veya ögretmenlerinin seçtigi kitaplari degil yas grubu özelliklerine uygun olacak sekilde, kendi kisisel özelliklerine, kendi ilgi alanlarina yönelik kitaplar seçmeli. Bu yaklasimla kitaplarla bag kuran ögrenciler akademik ve bireysel gelisimlerine de katkida bulunurlar.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.