Mobilya Üreticisi Hammadde Sikintisi Yasiyor

Bursa’da 23 yildir mobilya üretimi yapan Moremo Mobilya Kurucu Ortagi Yusuf Katana, mobilya ham maddelerinin ihraç edilmesinin katma degerli ihracatin önünü kestigini söyledi. Önceligin iç pazara verilmesi gerektigini vurgulayan Yusuf Katana; “Hem firma hem de sektör olarak ülke ekonomisine katki saglamak için çalisirken hammadde konusunda ciddi sikintilar yasiyoruz. Bunun en büyük nedeni hammaddeye döviz kuru nedeniyle yurtdisindan çok fazla talep gelmesi ve üreticilerin ürünlerini yurtdisina satmasidir. Hammaddeyi alip katma degerli bir hale getirdikten sonra ürün olarak yurtdisina satma imkânimiz varken hammadde olarak ihraç edilmesi ülke ekonomisi açisindan ciddi bir ekonomik kayiptir” diye konustu.

Mobilya Üreticisi Hammadde Sikintisi Yasiyor
Tedarik süresi uzuyor

Bursa’da çeyrek asra yakin bir süredir kisiye özel çocuk mobilyasi üretimi gerçeklestiren Moremo Mobilya firmasinin kurucu ortagi Yusuf Katana, ham maddenin yurt disina gönderilmesinin üreticiye ve ülke ekonomisine büyük zararlar verdiginin altini çizdi. Katma degerli is yapan mobilya üreticisinin zor günler yasadigi aktaran Yusuf Katana; “Hammadde tedarik sorunu disinda fiyat artislari her sektördeki üreticileri zor durumda birakmaktadir. Üretimimizin ana maddesi, ham MDF de bir yil içerisinde %100 üzerinde fiyat artisi yasandi. Boya fiyatlari sürekli bir sekilde artis gösteriyor. Üretimde girdi olarak kullandigimiz her bir hammaddede ciddi anlamda fiyat artisi oldu. Bunun yaninda elektrik, mazot, isçilik fiyatlarinda yasanan artislar üreticiyi daha da zor durumda birakiyor. Hammadde tedarik ettigimiz firmalar maliyet artisi nedeniyle stoklu çalismayip siparise göre üretim yaptiklari için hammadde tedarik süreleri de uzuyor” dedi.

"Fiyat artisi kaçinilmaz olacak"

Üreticilerin yasanan maliyet artislarini henüz fiyatlara yansitmadigina isaret eden Yusuf Katana, üreticilerin karliligini azaltip ellerindeki stoklari eriterek isletmelerini ayakta tutmaya gayret ettigini kaydetti.

Ilerleyen süreçte fiyat artislarinin kaçinilmaz olacaginin altini çizen Katana; “Bu düzene uyum saglayamayan firmalar ise tek tek kapatmak zorunda kalacaktir. Sektörümüzdeki fiyat artisi yillik bazda yüzde 20 civarindadir. Hem tedarik sikintisi hem de düzenli olarak artis gösteren hammadde fiyatlarinin tüketicilere yansimasi kaçinilmaz olacaktir. Özellikle bizim gibi siparise göre üretim yapan butik firmalarda siparisten sonra bir an önce müsteriye ürünü teslim edebilmek çok daha cazip hale gelmektedir. Tüketici açisindan ihtiyaçlari olan mobilyalari bir an önce almalari avantajlarina olacaktir. Önümüzdeki günlerde artmaya devam edecek maliyetlerle istedikleri ürünleri daha yüksek fiyatla alabilme durumunda kalacaklardir” seklinde konustu.

"Üreticiyi destekleyici tedbirler sart"

Yil sonu itibariyle sikintilarin daha da artis gösterebilecegini belirten Moremo Mobilya Kurucu Ortagi Yusuf Katana, bu sorunlarin çözümü için üretimi ve üreticiyi destekleyecek tedbirlerin bir an evvel alinmasi gerektigini ifade etti.

Deneyimli is insani; “Bunun disinda ihracat yapiyor olmak ve bunu daha da arttirabilmek hem firmamiz hem de ülkemiz açisindan çok daha kiymetli hale gelmistir. Dünya genelinde yasanan tedarik sikintilari ve döviz kurlarindaki artis nedeniyle tüm dünya için Türkiye avantajli bir pazar durumdadir. Üretimi destekleyerek içinde bulundugumuz dezavantajli durumu ülke olarak rahatlikla avantaja çevirebiliriz. Bunun için hammadde ihracatinin kisitlanip, katma degerli ürün haline dönüstürüldükten sonra ihraç edilmesi hem firmalar hem de Türkiye ekonomisi açisindan çok daha avantajli olacaktir. Ülke olarak kalkinmanin yolu her sektör için üretmektir. Ekonomik kalkinma ve istikrar için üretmeye mecburuz” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.