Kosova'daki Çatismada 7 Kisi Yaralandi

Kosova’nin Mitrovica kentinde polisin kaçakçiliga karsi gerçeklestirdigi operasyona Sirplarin tepki göstermesi sonucu çikan çatismada 1’i Sirp, 6’si polis olmak üzere 7 kisi yaralandi. Sirbistan Cumhurbaskani Aleksandar Vucic, Kosovali Sirplarin temsilcileriyle görüsmek için Raska kasabasina gitti.

Kosova'daki Çatismada 7 Kisi Yaralandi
Kosova’da baskent Pristine, Ipek ile Mitrovitsa kentinin kuzey ve güney bölgesinde kaçakçilik operasyonlari düzenlenirken, Mitrovica’daki operasyonlarda polis Sirplarin tepkisiyle karsilasti. Kosova polisinden yapilan açiklamada, Pristine, Ipek ve Mitrovica’nin güneyindeki operasyonlarin sorunsuz geçtigi, kuzeyindeki operasyonda ise polisin Sirplarin direnciyle karsilastigi ifade edildi. Farkli suç gruplarinin barikatlar kurarak gümrük ve polis memurlarinin görevlerini engellemek için sok ve el bombasi kullandigi, 6 polis memurunun yaralandigi aktarildi. Araçlarin kundaklanmasi sonucu hasar gördügü, polisin yasal yollarla duruma müdahalede bulundugu kaydedildi. Olaylara karisan 1 sivilin de yaralandigi belirtilirken, aralarinda Arnavut, Bosnak ve Sirplarin bulundugu 8 Kosova vatandasinin gözaltina alindigi duyuruldu. Ayrica polis tarafindan farkli bölgelerde yapilan operasyon kapsaminda maddi delil niteligi tasiyan yüz binlerce Euro degerindeki çesitli kaçak mal ve delile el konuldugu, operasyonlarin sona erdigi ifade edildi.

Sirbistan Cumhurbaskani Vucic, Kosova sinirina gitti

Sirbistan Cumhurbaskanligindan yapilan açiklamaya göre Cumhurbaskani Aleksandar Vucic Kosovali Sirplarin temsilcileriyle görüsmek için Raska kasabasina gitmek üzere baskent Belgrad’dan ayrildi.

Kosova Basbakani: "Suç ve suç örgütlerine müsamaha gösterilmeyecek"

Kosova Basbakani Albin Kurti ise ülkenin kuzeyinde yasanan gerginlige yönelik, "Suç ve suç örgütlerine müsamaha gösterilmeyecek. Mücadele edecegiz ve kaçakçiligi durduracagiz" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.