Hayat Dolu Bulusmalar Egitimi Yapildi

Gaziantep Büyüksehir Belediyesi ve Anne Çocuk Egitim Vakfi destekleri ile Toplum Egitimi Dernegi tarafindan 80 yetim annesine yönelik Hayat Dolu Bulusmalar Programi egitimleri verildi.

Hayat Dolu Bulusmalar Egitimi Yapildi
Sosyal belediyecilikte yaptigi örnek uygulamalarla dikkatleri üzerine çeken Gaziantep Büyüksehir Belediyesi, çalismalarini sürdürüyor. Büyüksehir Belediyesi Kadin Aile Egitim ve Sosyal Hizmetler Daire Baskanligi’na bagli Hz. Amine Yetim Koordinasyon Merkezi ve Toplum Egitimi Dernegi gönüllü ögretmeleri tarafindan yetim annelerine 2 ay boyunca egitimler düzenlendi.

Verilen egitimlerde, mevcut haklar, bireylerin güçlenerek ekonomik ve sosyal konularda dogru kararlar verebilme, hak ve hizmetlerden faydalanmalarina destek olacak elestirel düsünme ve teknoloji kullanma becerileriyle birlikte, çalisma hayati, çevre bilinci, saglik gibi konulari kapsayan konular islendi. Programi tamamlayan annelere koordinasyon merkezinde düzenlenen törenle Kadin Aile Egitim ve Sosyal Hizmetler Daire Baskani Abdullah Aksoy ve Toplum Egitimi Dernegi Kurucu Baskani Fatma Esin Özgül tarafindan sertifikalari verildi.

“Yetim aileler ve çocuklar bizlere emanet”

Törende konusan Abdullah Aksoy, yetim koordinasyon merkezinin yürüttügü çalismalarla yetim ailelere sürekli destek sagladigini vurgulayarak, “Yetim aileler ve çocuklar bizlere emanet. Çocugumuzun basarisinin artmasi yönünde elimizden geleni yapiyoruz. Bugün sertifikasini verdigimiz yetim annelerimiz var. Onlara aslinda ayaklari üzerinde durmalari için nerelere ulasmasi gerektigi, çocuklari yetistirirken nelere dikkat etmesi gerektigi hakkinda egitimler verdik. Bu egitim sonunda sertifikalarini dagittik. Egitim öncesi ne yapilmasi gerektigini bilmeyen anneler egitim sonrasi hem çocuklarimiza hem de kendilerine nasil davranilmasi gerektigi, neler yapilmasi gerektigi yönünde birçok bilgi edindiler. Bu egitimler devam edecekler” ifadelerini kullandi.

“Annelerimizin “kendimi görünür hissediyorum” demesi, ne kadar basarili oldugunun göstergesi”

Fatma Esin Özgül yaptigi konusmada, Büyüksehir Belediyesi ile görüserek kurslarin açilmasinda ortak hareket edildigini aktardi. Özgül, çalismalarda yüksek verim alindigini söyleyerek, “Birçok hanimin ‘Kendimi görünür hissediyorum’ demesi, yaptigimiz çalismalarin ne kadar basarili oldugunun. Gönüllü ögretmenlerde hiçbir ücret talep etmeden buraya gelip egitimler verdi. Bu egitim diger AÇEV egitimlerinden farkli. Bu egitim belirli bir okuma yazma seviyesi olan ve hayatinin çocuklarini yetistirmeye adadiklari 18-40 yas arasi hanimlari kapsayan bir egitim. Burada haklarini, çocuklarla nasil iletisim kurmalari gerektigi, herhangi bir durumda nerelere basvurmalari gerektigini yani hayatta gerekli olan tüm egitimleri bu program içerisinde veriyoruz. Bu egitimin bir diger özelligi interaktif olmasi. Bizden aldiklari programlari çevrelerinde de uygulayabilirler” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.