Didim Belediyesi, Yagmur Sularini Da Degerlendiriyor

Dünyanin en büyük sorunlarinin basinda gelen kuraklik ve susuzluga karsi Didim Belediyesi tarafindan örnek bir karar alindi. Belediye Meclisi’nde oy çoklugu ile alinan karar kapsamindan bundan sonra yapilacak olan 200 metre ve üzerinde tüm yapilarda yagmur sularinin toplanip kullanabilmesi için özel sistem kurulacak. Bu sistem ile sebeke sularinin daha verimli kullanilmasi hedefleniyor.

Didim Belediyesi, Yagmur Sularini Da Degerlendiriyor
Dogayi ve çevre konusunda adimlar atan ve gelecek nesillere tasimak adina duyarli çalismalar gerçeklestiren Didim Belediyesi küresel isinmanin etkilerinin görüldügü bu günlerde, yeni bir çalismaya daha imza atti. Didim Belediye Baskani A. Deniz Atabay’in talimati ile Imar ve Sehircilik Müdürlügünce hazirlanan “Binalarda Yagmur Suyu Toplama Sistemleri”ne yönelik proje, Didim Belediye Meclisi tarafindan onaylandi.

Sebeke suyu daha verimli kullanilacak

Baskan Atabay’in talimati ile hazirlanan proje kapsaminda, ilçede tüm parsellerde yeni yapilacak bina ve tesislerde yagmur suyu toplama sistemi yapilacak. Toplanan yagmur suyu yangin gibi dogal afetlerde kullanimi saglanarak küresel isinma sebebiyle ülkemiz genelinde görülen kurakliga karsi sebeke suyunun daha verimli kullanilmasi saglanacak.

Didim Belediyesi Imar ve Sehircilik Müdürlügü’nün 26/08/2021 gün ve 2937 sayili yazisinda “23. 01. 2021 tarih ve 31373 sayili Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge giren Planli Alanlar Imar Yönetmeligi’nin 57. Maddesi’nin 7. Fikrasi’nin (a) Bendi’nde “2000 metrekareden büyük parsellerde yapilacak yapilarin mekanik tesisat projelerinin; çati yüzeyinden toplanacak yagmur sularinin gerekmesi halinde filtre edilerek bir tankta toplanmasi ve bina tuvalet sifonlarinda kullanilmasi amaciyla yagmur suyu toplama sistemi içermesi zorunludur. Toplama tankinin hacmi; yapinin bulundugu ilin aylik metrekareye düsen en fazla ortalama yagis miktari ile binanin çati alani esas alinarak hesaplanir. Toplanan yagmur suyunun bina tuvalet sifonlarinin ihtiyacindan fazla olan kismi, tesisat projesinde gösterilmek suretiyle bahçe veya diger ortak alanlarda kullanilabilir. Ilgili idarelerce yagmur suyu toplama sisteminin daha küçük parsellerde yapilmasina, toplama tanki hacim hesap yöntemine ve ilave kullanim alanlarina iliskin de zorunluluk getirilebilir” hükmünü ilk uygulayan Belediyenin Didim Belediyesi oldugu belirtildi.

Uygulama 1 Ocak 2022’de basliyor

Didim Belediye Baskani Atabay talimati ile düzenlenen ve meclis karari ile kabul edilen çevre dostu karar 01.01.2022 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak. Meclisten çikan karari degerlendiren Baskan Atabay Didim Belediyesi’nin doga, çevre ve iklim konusunda duyarli oldugunu ifade ederek “Bilindigi üzere ülkemizde ve dünyanin bir çok yerinden dogal afetler yasandi. Bu sene ülkemiz genelinde su sorunu ve kuraklik sorunu oldugu herkesçe bilinirken biz de ilçemizde örnek bir karar aldik. Bu karar dogrultusunda toplanan yagmur sulari bosa akmamis olacak. Toplanan sular bahçe sulamasinda oldugu gibi diger ortak alanlarda da kullanilabilecek. Yer alti sularina da destek olabilecek bu kararin diger yerlere de örnek olacagina inaniyoruz. Bu konuyu önemsiyoruz ve gelecek yilin basindan itibaren uygulamaya koyulacak” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.