Canik'te 'Yunus Emre' Yarismasi

“2021 Yunus Emre ve Türkçe Yili” dolayisiyla Canik’teki okullarda “Bizim Yunus” ve “Dünya Dili Türkçe” konulu yarisma düzenleniyor.

Canik'te 'Yunus Emre' Yarismasi
Canik Belediyesi, 2021 yilinin “Yunus Emre ve Türkçe Yili” ilan edilmesi dolayisiyla ilçedeki ilk ve orta ögretim ögrencilerine yönelik Samsun Il Kültür ve Turizm Müdürlügü ile Canik Ilçe Milli Egitim Müdürlügü is birligiyle resim, siir ve öykü yarismasi düzenliyor.

Yunus Emre’nin vefatinin 700. yili olmasi münasebetiyle UNESCO’nun 2021 yilini anma ve kutlama yil dönümleri arasina almasinin ardindan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in imzasiyla 2021 yilinin “Yunus Emre ve Türkçe Yili” olarak ilan edildigini belirten Canik Belediye Baskani Ibrahim Sandikçi, düzenlenecek yarismaya Canik ilçesindeki resmi ve özel okullarda okuyan tüm ögrencilerin katilabilecegini ifade etti.

Yarismanin “Bizim Yunus” ve “Dünya Dili Türkçe” konu basliklari altinda Ilkokul ögrencileri arasi resim yapma, Ortaokul ögrencileri arasi siir yazma, Lise ögrencileri arasi öykü yazma kategorisinde gerçeklestirilecegini söyleyen Baskan Ibrahim Sandikçi, “Çocuklarimizin çalismalari okullari araciligiyla Ilçe Milli Egitim Müdürlügü’ne teslim edilip burada olusturulan komisyon tarafindan degerlendirilecektir” dedi.“Bizim Yunus’u yeniden kesfedecekler”

Üç farkli kategoride düzenlenen yarisma ile ögrencilerin Bizim Yunus’u yeniden kesfetme firsati bulacaklarini ifade eden Canik Belediye Baskani Ibrahim Sandikçi, “Tasavvuf ve halk siirinin öncülerinden olan Yunus Emre; sevgi, baris, hosgörü, kardeslik gibi müsterek insani degerler üzerine insa edilmis felsefesini Türkçe’nin en duru haliyle anlatmis, sesini asirlar ötesine duyurmayi basarmis bir sairimizdir” dedi.

Baskan Sandikçi, “Bu yarisma ile ögrencilerimizin Yunus Emre’nin ari ve duru bir Türkçe ile anlatmis oldugu ‘72 Millete bir gözle bakmak’ ilkesine, insanlari ortak degerler etrafinda birlestirme ruhuna vurgu yapan özgün eserler ortaya koyabilmelerini amaçliyoruz. Onlar bu yarismayla ‘Bizim Yunus’u yeniden kesfedecekler” diye konustu.Son basvuru 20 Ekim

Basvurularin 20 Ekim 2021 tarihine kadar devam edecegi yarismada 21-27 Ekim tarihleri arasinda gerçeklestirilecek degerlendirme sonuçlariyla dereceye giren eserler belirlenecek. Ödüllerin her kategoride ayri ayri verilecegi yarismada birinciye 1 adet tablet bilgisayar, ikinciye 1 adet çeyrek altin, üçüncüye 1 adet gram altin hediye edilecek.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.