Miras Yoluyla Bölünen Findik Bahçesi Sahiplerine 'Kademeli Destek' Talebi

KFMIB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Senocak: 'Kademeli destek vermek meyilli arazide küçülmüs bahçelerdeki çiftçinin findik tarimina ilgisini artiracak, aile basi verim ve gelirin artmasini saglamak kaydiyla Ordu ve Giresun'da yasanan göçü önleyecek hatta büyük sehirlerden bölgemize geri dönüsü saglayacaktir'.

Karadeniz Findik Mamulleri ve Ihracatçilari Birligi (KFMIB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Senocak, miras yoluyla bölünen findik bahçelerinde geliri azalan üreticilere kademeli destek verilmesini talep etti.

Senocak, Altinordu ilçesinde faaliyet gösteren bir findik kirma fabrikasinda gazetecilere, dünya findik üretiminin yüzde 75'inin Türkiye'de, bu üretimin yaklasik yüzde 35'inin ise Ordu ve Giresun'da gerçeklestirildigini belirtti.

Son yillarda miras yoluyla bölünen findik bahçelerinde verimin düstügünün tespit edildigini kaydeden Senocak, bahçelerin bölünmesiyle kazanci düsen çiftçinin bahçesine ilgisiz kaldigini ya da baska illere göç ettigini aktardi.

Senocak, bu durumunun findik üretiminin oldukça yüksek oldugu Ordu ve Giresun adina sorun haline gelmeye basladigini ifade ederek, bu sorunun çözülmesi için çalisma yapilmasi gerektigini söyledi.

Ayni durumunun Bati Karadeniz illerinde söz konusu olmadigini belirten Senocak, "Örnegin, Ordu ve Giresun'daki üreticilerimizin findiktan kazanci yillik 15-20 bin lira ise Bati Karadeniz'deki üretici için bu rakam 3-5 hatta 10 katina kadar çikmaktadir. Miras yoluyla bahçelerin bölünmesiyle bölgeler arasinda findiktan elde edilen gelirde ciddi farkliliklar olustu." dedi.

Senocak, bu durumun çözümü için Alan Bazli Gelir Destegi ödemelerinin kapsaminin gelistirilmesini talep ederek, göç etmeyip meyilli arazide ikamet ettigini Tarim ve Orman Il Müdürlügüne tespit ettiren çiftçilere özellikle 10 dönümün altina dönümde bin lira, 20 dönümün altina dönümde 800 lira, 30 dönümün altina dönümde 600 lira gibi kademeli destek verilmesini önerdi.

Cem Senocak, "Kademeli destek vermek meyilli arazide küçülmüs bahçelerdeki çiftçinin findik tarimina ilgisini artiracak, aile basi verim ve gelirin artmasini saglamak kaydiyla Ordu ve Giresun'da yasanan göçü önleyecek hatta büyük sehirlerden bölgemize geri dönüsü saglayacaktir." ifadesini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.