Türkiye'den AP'nin kararına sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı: Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda sırf AB üyelik dayanışması adına ve bazı üye ülkelerin bencil çıkar arayışlarına hizmet amacıyla kabul edilen gerçeklerden uzak 17 Eylül 2020 tarihli tavsiye kararı, birçok yönüyle kabul edilemezdir.

Türkiye'den AP'nin kararına sert tepki!
Türkiye'den AP'nin kararına sert tepki!
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kararlı adımları Avrupa Birliği'ni rahatsız etmeye devam ediyor. Yunanistan'a ayrımcılık yapan Avrupa Parlomentosu, Türkiye hakkında skandal bir tavsiyede bulunmuştu. O karara Türkiye'den çok sert tepki geldi. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada;  'Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda sırf AB üyelik dayanışması adına ve bazı üye ülkelerin bencil çıkar arayışlarına hizmet amacıyla kabul edilen gerçeklerden uzak 17 Eylül 2020 tarihli tavsiye kararı, birçok yönüyle kabul edilemezdir. AP, bu taraflı ve haksız tutumuyla ve yetkisi olmadığı deniz hukukundaki geçersiz ve tek yanlı yorumlarıyla saygınlığını yitirmektedir. Ne AP'nin ne AB'nin ne de AB üyesi devletlerin, üçüncü ülkelerin sınırlarını ve yetki alanlarını belirleme yetkisi bulunmaktadır.' denildi.