Başbakan Yıldırım'ın kongre konuşması

Başbakan Binali Yıldırım, "998 boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Ne mutlu ki Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın kongre konuşması
Başbakan Yıldırım'ın kongre konuşması
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Arena Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Başbakan Yıldırım, ' '998 boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Ne mutlu ki Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız.' ifadesini kullandı.

CHP'ye de yüklenen Başbakan, 'Başbakan Yıldırım, 'Şimdiden cumhurbaşkanı adayı arama derdine düşmüşler. Yine tutturmuşlar, çatı aday, kapı aday... Siz önce temelinizi sağlamlaştırın, temeli olmayanın çatısı da olmaz kapısı da olmaz.' dedi.

İşte Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları; 

Bugün günlerden vuslat rabbime hamdolsun. İşte özlenen beklenen an geldi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bugün yeniden aramızda. Hoş geldin Sayın Cumhurbaşkanım, hoş geldin hanımefendi. Sayın Cumhurbaşkanım aradan geçen 998 gün boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız.  Ne mutlu bizlere ki aydınlık Türkiye'nin mimarı kutlu yürüyüşün lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşlarıyız.

Bizim kongremiz bayramdır ama bugün ayrı bir bayram yaşıyoruz. Milletin partisini bir kez daha bir araya getiriyoruz. AK Parti'de kongre demek daha da güçlenmek demektir. Birlik beraberliğimizin daha da artarak devam etmesi demektir. Bu birliği oluşturan bütün AK Partililer değerli yol arkadaşlarım sağ olun var olun.

AK Parti'nin 2002'de başlayan kutlu yürüyüşü zorluklarla karşılaştı. Neler yaşamadık ki neler. Aramıza nifak sokmak isteyenler olmadı mı? Ama sonuçta ne oldu dönüp dolaşıp o nifak tohumlarını kendi tarlalarına ektiler. Kaderin üzerinde de bir kader vardır bunu unuttular. AK Parti'nin neferleriyiz.

AK Parti ilk günden beri ilkeleriyle var oldu. Var olmaya da devam edecek. Güzel ülkemin güzel insanlarına hizmet etmek bizim borcumuzdur. Partimizle milletimiz arasındaki gönül bağı her geçen yıl daha da güçlenmiştir.

AK Parti herhangi bir siyasi parti değildir. Milletin partisidir. AK Partili olmak ülkemizin şanlı tarihiyle övünmek, bugünlerden yarınları hayal etmektir. AK Partili olmak tarih geçmişinden ilham almaktır. AK Partili olmak kibirden uzak olmak, tevazu sahibi olmaktır. Bizi biz yapan değerler işte bunlardır. AK Partili olmak şehidine fatiha göndermek, gazisine hürmet etmektir. Gelecek nesillere aktarılacak, tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devletin koruyucusu olmak demektir.

Bizi üstlendiğimiz görevlerde sorumluluğu veren milletimize, liderimize teşekkür ediyorum. Daha büyük hizmetleri inşallah yerine getireceğiz. Emin olun ki yarınımız bugünümüzden çok daha güzel olarak.

Milletçe zor bir yıl geçirdi. Ülkemiz kurtuluş savaşı günlerinden bu yana ilk defa bu kadar hainin bir araya geldiği oyunlar oynadığı bir dönem yaşadı. O oyunu milletimizle beraber bozduk, bozmaya da devam edeceğiz. 60. Hükümetin henüz ikinci ayı bile dolmamışken karanlık bir işgal girişimi yaşadık. Milletin parasıyla alınan tanklarla, uçaklarla millete bombalar yağdırdılar. Cumhurbaşkanımızın ülkenize sahip çıkınız çağrısıyla birlikte milyonlar oldunuz meydanlara indiniz. Kahraman Türk milleti bir kez daha yedi düvele kim olduğunu gösterdi. Milletin elinden Ay Yıldızlı bayrak düşmedi, ezanlar salalar dinmedi. Şehit olan bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum.

Herkes şunu iyi bilsin ki FETO, bölücü terör örgütü DEAŞ ve bütün terör örgütleriyle mücadele bizim için bir istiklal ve istikbal meselesidir. Ancak mücadeleyi yaparken merhametle değil, adaletle yapmaya devam edeceğiz. Buna rağmen mağdur olduklarını öne sürenlerin iddialarını da incelemek için gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu komisyon aynı zamanda itiraz sahiplerine yargı yolunu da açmış olacak. Ülkemizin önemli sorunlarının başında halen terör belası geliyor. Dünya üzerinde aynı anda en az üç terör örgütüyle mücadele eden başka ülke yoktu. Teröre destek veren kim varsa er yada geç kaybedecektir.

Bu mücadele silahların üstüne beton dökülünceye kadar devam edilecektir. Güç geçmiyordu ki teröristler ülkemize sızmasın. Fırat Kalkanı Operasyonuyla sınırın dışından gelen terör tehdidinin vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini güvence altına altık. Türkiye olmadan masa kurulamaz. PKK, PYD, YPG'nin aynı olduğunu artık dünya biliyor. Kendilerinin inkar etmediği bu gerçeğin artık dost dediklerimiz tarafından görülmesini istiyoruz. Askerimiz korucumuz polisimiz canlarını dişlerine takarak bu ülke için mücadele ediyor. Terörü teröristle yok edemezsiniz.

Partimiz her dönemde her zorlukta her şartta dimdik ayakta kaldı kalmaya da devam edecek. Biz yapılanları unutmadık ama onların unuttuğu bir şey var onlar milleti unuttu. Milleti küçümsedi hafife aldı, millet gerçeği gördü gücünü bizden eksik etmedi. AK Parti gücünü milletten alır. Onların iktidar anlayışı falan yok. Zaten Türkiye'nin bir ana muhalefeti de yok. Kendileri de bal gibi biliyor ki Türk siyasetinin yaşadığı kısır gelişmelerin çözümü anayasa değişikliğidir. Bu elbise Türkiye'ye dar geliyordu, Türkiye ana muhalefete rağmen bu elbiseden kurtuldu. Görüyorum ki milletin kararını kabullenmişler. Daha şimdiden cumhurbaşkanı adayı aramaya düşmüşler. Tutturmuşlar çatı aday, siz önce temeli sağlamlaştırın.

Darbeye karşıyız deyip Türkiye'yi yıllarca bir darbe anayasasına mahkum ettiniz. Bir yandan işgal girişimini bertaraf ederken, diğer taraftan vesayetçi anayasadan ülkemiz kurtardık.