USD (Alış - Satış) : 8,82 - 8,84 EURO (Alış - Satış) : 10,35 - 10,37

ABD'den insanlık dışı uygulama

ABD'nin Arkansas eyaletinde idam cezası kararıyla 20 yıldır hapiste yatan mahkum, stoktaki zehirli iğnelerin son kullanma tarihleri yaklaştığı için acele bir kararla idam edildi. Arkansas'ta bu ay 7 kişi daha idam edilecek.

Ekleme Tarihi: 22 Nisan 2017 Cumartesi 00:10
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017 Cumartesi 00:23
ABD'den insanlık dışı uygulama

ABD'nin Arkansas eyaletinde idam cezası kararıyla 20 yıldır hapiste yatan 51 yaşındaki Ledell Lee adlı mahkumun, tartışmalı bir yöntem olan zehirli iğne kullanılarak dün idam edildiği açıklandı.

12 YILDIR İDAM EDİLEN İLK KİŞİ

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre Lee, eyalette 2005 yılından bu yana idam edilen ilk mahkum olarak kayıtlara geçti ve ay sonuna kadar Lee gibi zehirli iğne kullanılarak idam edilmeyi bekleyen 7 mahkumun daha olduğu kaydedildi.

'ZEHİRLİ İLAÇ ZİYAN OLMASIN' DİYE ÖLDÜRDÜLER

Arkansas'taki idam, eyalet yönetiminin, 30 Nisan'da son kullanma tarihi dolacak olan ve bir daha temin edilmesi mümkün olmayan zehirli iğneleri bir an önce kullanmak istemesi sebebiyle ABD'de tartışma konusu oldu. İdam kararlarının infazıyla ilgili diğer sebeplerin yanı sıra böyle bir nedenin de eklenmiş olması, insan hakları örgütlerinin tepkisine neden yol açtı.

'DNA TESTİ YAPARSANIZ SUÇSUZ OLDUĞUM ANLAŞILIR'

Uluslararası Af Örgütü konuyla ilgili bir açıklama yaparak, 'uygulanan idam cezasının Arkansas eyaleti için bir utanç olduğunu' ifade etti ve 'sırf iğnelerin kullanım süresinin bitecek olmasından dolayı idam cezalarının uygulanmaya çalışılmasını' eleştirdi. Aynı açıklamada idam cezası uygulanan mahkum Lee'nin suçsuz olduğuna ve bu sebeple DNA testi yapılmasının talep edildiğine de dikkat çekildi.

1993 yılında Debra Reese adlı bir kadını öldürmekle suçlanan Lee, suçsuz olduğunu ve eğer DNA testi yapılırsa suçsuzluğunun kanıtlanacağını ileri sürüyordu.

'MAHKUMLAR ÖLÜRKEN ACI ÇEKİYOR'

İdamı izleyen uzmanlar ve medya temsilcisi, Lee'in kendisine zehirli iğne enjekte edildikten 12 dakika sonra öldüğünün resmi kayıtlara geçtiğini bildirdi. Bazı hukukçular, kullanılan ilaçların mahkumların acı çekmeden ölmelerine yetecek düzeyde olmadığını ve infazın işkenceye dönüştüğünü ifade ediyorlar.

7 KİŞİ DAHA BU AY İDAM EDİLECEK

Arkansas Pulaski County Temyiz Mahkemesi Hakimi Wendell Griffen, 8'i nisan ayında infazı gerçekleştirilecek toplam 9 idam mahkumunun, infazların durdurulması için açtığı davayı reddetmişti. Arkansas Başsavcısı Leslie Rutledge, ülkede genelinde ölüm cezalarının kademeli olarak düşüş gösterdiği bir dönemde, eyaletin idam mahkumlarının infazına başlayacağını açıklamıştı.YAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı