Brezilya'daki Yolsuzluk İddiaları

Devlet Başkanı Rousseff, yardımcısını ve Ulusal Kongre'nin alt kanadının başkanını kendisine komplo kurmakla suçladı.

Brezilya'da yolsuzlukla suçlanan Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yardımcısı Michel Temer ve kongrenin alt kanadının başkanı Eduardo Cunha'nın görevden alınması için kendisine komplo kurduğunu öne sürdü.

Ulusal Kongre'nin alt kanadının, hakkında soruşturma başlatılmasına onay verdiği Roussef, Devlet Başkanlığı Sarayı'nda yaptığı bir konuşmada, Temer ve Cunha'nın kendisinin görevden alınması için birlikte çalıştığını söyledi.

Rousseff, Ulusal Kongre tarafından görevden alınmasından sonra Temer'in yapacağı farazi ulusa sesleniş konuşmasının ses kaydının ortaya çıkmasının ardından 'beyninden vurulmuşa' döndüğünü dile getirdi.

Temer'in devlet başkanı olmuş gibi konuştuğu 13 dakikalık ses kaydının, kendisine ve demokrasiye karşı ihaneti gözler önüne serdiğini savunan Rousseff, 'Komplocuların maskesi düşmüştür. Gerçekten hangisi elebaşı, hangisi takipçi bilmiyorum' ifadesini kullandı.

Temer ve Cunha'dan birinin arka planda kendisinin görevden alınma süreciyle ilgilendiğini iddia eden Rousseff, diğerinin de ellerini keyifle ovuşturarak konuşmaya hazırlandığını ifade etti.

Devlet Başkanı Yardımcısı Temer, ses kaydını milletvekillerine yanlışlıkla gönderdiğini duyurmuştu.

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in görevden alınması durumunda devlet başkanı olması beklenen Temer ve Cunha'nın üyesi olduğu Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB) geçen ay koalisyondan çekildiğini açıklamıştı.

Ulusal Kongrenin alt kanadında oluşturulan yolsuzluk araştırma komitesi, pazartesi günü 27'ye karşı 38 oyla Rousseff'in görevinden alınması için soruşturma başlatılmasına onay vermişti. Soruşturma talebinin Senatoya gönderilebilmesi için Kongre'nin alt kanadının 513 üyesinden 342'sinin onayı gerekiyor. Soruşturmanın aleyhine sonuçlanması halinde ise Rousseff 180 gün içinden görevinden alınabilecek.

Rousseff, bütçedeki açığı kapatmak için devlet bankasından çekilen paranın zamanında ödeneceğine dair verdiği sözü tutmadığı için sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlanıyor.

Ekim 2014'te ikinci kez devlet başkanı seçilen Rousseff, 2003-2010 yılları arasında devlete ait Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff'in başkanlığı sırasında şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı ve yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Yüksek Mahkeme, mart ayında aralarında siyasetçilerin de bulunduğu 54 kişi hakkında yolsuzluk iddialarıyla soruşturma açılmasına karar vermişti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI