GÜNCELLEME 2Devletin Vagon Satışından Zarara Uğratıldığı İddiası

Bulgaristan'a vagon ihracatında devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen eski TÜVASAŞ Genel Müdürü İ.E. ile S.A. tutuklandı, 2 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıADLİ SÜREÇ EKLENDİ

Sakarya'da, Bulgaristan'a vagon ihracatında devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen eski Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürü İ.E. ile S.A. tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekiplerince, TÜVASAŞ'tan Bulgaristan'a gerçekleştirilen vagon satışında 'nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla gözaltına alınan eski TÜVASAŞ Genel Müdürü İ.E ile Ö.S.B, S.A ve H.D'nin savcılıktaki işlemleri tamamlandı.

Tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen eski İ.E. ve S.A. tutuklandı, Ö.S.B, ve H.D. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekiplerince, TÜVASAŞ'tan Bulgaristan'a gerçekleştirilen vagon satışında 'nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında yaklaşık 4 yıl önce genel müdürlük görevinden ayrıldığı öğrenilen İ.E'nin de bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alınmış, zanlıların adreslerinde yapılan aramada bazı dokümanlara el konulmuştu.

Şüphelilerden M.Z.Ç, İ.Ş, Ö.Ş, R.E. ve B.B, ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmış, araştırmalara rağmen adresinde bulunamayan şüpheli F.C. ile yurt dışında olduğu belirlenen Ö.M. hakkında ise yakalama emri çıkarılmıştı.

2008'de yapılan ihalenin ardından Bulgaristan Demir Yolları İşletmesi (BDJ) ile Türkiye Vagon Sanayi AŞ arasında 17 Aralık 2010'da Bulgaristan'a 30 yataklı vagon satışıyla ilgili sözleşme imzalanmıştı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.