USD (Alış - Satış) : 8,63 - 8,65 EURO (Alış - Satış) : 10,13 - 10,15

Haşdi Şabi'den Telafer'e operasyon

Türkiye'nin Musul Harekâtı'nda yer almasına karşı çıktığı Şii milis grubu Haşdi Şabi, Musul'un batısındaki Telafer'e operasyon başlattıklarını duyurdu.

Ekleme Tarihi: 29 Ekim 2016 Cumartesi 11:56
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016 Cumartesi 12:07
Haşdi Şabi'den Telafer'e operasyon

Iraklı Şii milis grubu Haşdi Şabi Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer'de DEAŞ'a yönelik operasyon başlattı.

Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed el Asadi, yaptığı açıklamada, “Bu sabah, büyük operasyonların ikinci aşaması Musul şehrinin batısından başladı. Orada Haşdi Şabi'den evlatlarınız ve kardeşleriniz iki yıllık küçük düşürücü işgalin ardından, işgal altındaki bölgelerin özgürleştirilmesi görevini üstlendi” dedi.

Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed el Esadi dün yaptığı açıklamada Telafer yönünde ilerlemek için yaptıkları hazırlıkları tamamladıklarını söylemişti. El Esadi, Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, operasyonun 'günler ya da saatler içinde başlayacağını' belirtmişti.

ANKARA'NIN ENDİŞESİ

Türkiye, Musul operasyonunun başladığı günden bu yana Telâfer'de bir katliam yaşanabileceği kaygısını taşıyor. Haşdi Şâbi milislerinin Telâfer'e girme ihtimâli nedeniyle Ankara, orada bir Türkmen katliamı yaşanabileceğini defalarca dile getirmişti.

TELAFER 2014'TEN BERİ IŞİD'İN ELİNDE

Çoğunluğu hem Sünni hem Şii olan Türkmenlerden oluşan Telafer ilçesi 16 Haziran 2014'te IŞİD'in eline geçmişti. İlçe Musul'un 63 kilometre batısında yer alıyor. Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak ordusunun Musul'u geri almak için 17 Ekim'de başlattığı operasyona destek olacağını açıklamıştı.

İRAN'IN KUKLASI KONUMUNDALAR

Haşdi Şaabiler, IŞİD'e karşı Irak ordusu ile birlikte savaşıyor. Ancak İran'ın Haşdi Şaabiler üzerindeki etkisi, Irak'ın bağımsız politika geliştirmesinin önüne geçebileceği gibi iç siyasi ve güvenlik dengesini de bozabilecek ve Irak'taki istikrarsızlığı arttırabilecek nitelikte.

Özellikle 2015'te, Sünnilerin yoğun yaşadığı Tikrit'in IŞİD'den geri alındığı operasyonda Haşdi Şabi'ye yönelik insan hakkı ihlali eleştirileri yöneltilmişti.

Birleşmiş Milletler özellikle bu yaz gerçekleştirilen operasyonlarda örgütü eleştirmişti.

Uluslararası Af Örgütü ve HRW (İnsan Hakları İzleme Örgütü) gibi kurumlar bazı raporlarında, Irak'taki bazı bölgelerde sivillerin önce IŞİD tarafından sonra da IŞİD'i yenilgiye uğratan milisler tarafından baskıya uğradığını' belirtiyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden de dönem dönem Haşdi Şabi'yi eleştiren açıklamalar geldi.
YAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı