Mısır'da Yolsuzluk Açıklamaları

Gerçekleri Araştırma Komisyonu, Sayıştay Başkanı Cinina'nın 2015 yılında ülkedeki yolsuzluk miktarının 70 milyar doların üzerinde olduğu yönündeki açıklamalarını kınadı.

Mısır'da Gerçekleri Araştırma Komisyonu, Sayıştay Başkanı Hişam Cinina'nın 2015 yılında ülkedeki yolsuzluk miktarının 70 milyar doların üzerinde olduğu yönündeki açıklamalarını kınadı.

Komite tarafından yapılan ve resmi devlet televizyonunda yayınlanan açıklamada, komitenin 14 günlük bir çalışma yürüttüğü, Sayıştay'ın araştırmasının 'eksik, yanıltıcı ve abartılı olduğu' kaydedildi.

Cinina ile görüştükleri, Cinina'nın Sayıştay'daki teknik bir ekip tarafından hazırlanan araştırmayla sağlıklı bir rakama ulaştıklarını söylediği belirtilen açıklamada, yolsuzlukla ilgili söz konusu rakamın sadece 2015 yılına değil, 2012-2015 arası sürece ait olduğu ifade edildi.

Sayıştay Başkanı Cinina, Mısır Ruz el Yusuf Gazetesi’nde yayınlanan röportajında, tespit edilen yolsuzluk miktarının 600 milyar Mısır Cuneyhi’nin (yaklaşık 70 milyar dolar) üzerinde olduğunu söylemiş, ülkedeki bazı kurumların Sayıştay tarafından kontrol edilemediğine dikkati çeken Cinina, yolsuzlukların çok daha fazla olabileceğine işaret etmişti. Sayıştay tarafından hazırlanan yolsuzluk raporunun basına sızdırılmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 'Gerçekleri Araştırma Komisyonu' kurulmasını emretmişti. Cinina, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından atanan ve darbeden sonraki süreçte görevinden alınmayan üst düzey tek yetkili olarak biliniyor. Mısır yönetimi ve medyası tarafından zaman zaman ciddi şekilde eleştirilen Cinina, hala görevini sürdürüyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.