Gazze'ye İnsani Yardım

Gazze'ye insani yardım götüren "Kilometrelerce Öteden Tebessüm-28" kafilesi, Refah Sınır Kapısı'ndan geçerek bölgeye ulaştı.

Kafileyi karşılayan Filistin uzlaşı hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Gazi Hamad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'ye insani yardım ulaştıran kafilelerin, abluka altındaki halkla dayanışmayı simgeleyen güzel bir tablo çizdiğini belirtti.

Cezayir'den yola çıkan kafilenin Refah Sınır Kapısı'ndan geçişi sırasında kolaylık sağlayan Mısır'a teşekkür eden Hamad, Mısır yönetiminden sınır kapısını daimi ve normal olarak açmasını istedi.
Kafile başkanı Raşid el-Baz da kafilenin Filistin'de barış ve kalkınma sloganıyla abluka altındaki Gazze halkına destek vermek, yalnız olmadıklarını göstermek ve onlara insani yardım ulaştırmak için yola çıktığını söyledi.

Baz, gıda ve tıbbi malzemenin bulunduğu "Kilometrelerce Öteden Tebessüm-28" kafilesinde İngiltere, Cezayir, Ürdün, Fas ve Norveç gibi ülkelerden 40 yardım gönüllüsünün bulunduğunu kaydetti.

Mısır, 3 Temmuz 2013'te ordunun yönetime el koymasının ardından İsrail'in ablukası nedeniyle Gazze'nin dünyayla tek bağlantı noktası durumundaki Refah Sınır Kapısı'ndaki geçişlere istisnai olarak ve kısıtlı zamanlarda izin veriyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.