Madende mahsur kalan işçi baba oldu

Karaman’da meydana gelen maden kazasında mahsur kalan işçilerden Hüseyin Gültekin’in eşi, kazadan saatler sonra doğum yaptı.

Madende mahsur kalan işçi baba oldu
Hayata gözlerini açan erkek bebek, Gültekin ailesine buruk bir mutluluk yaşattı.

Ermenek'teki maden faciasında balçık altında kalan 18 işçinin hikâyesi ve kurtarma çalışmalarını yaşlı gözlerle izleyen yakınlarının öyküleri de madencilerin Soma'dan Zonguldak'a değişmeyen kaderlerini gözler önüne serdi. Anneler, 301 madenciye mezar olan Soma'daki maden faciasının yasını hala tutarken, Ermenek'teki faciayla anneler bir kez daha ağladı. Acılı öyküler açığa çıkarken, ocakta kalanlardan bazıları ilk iş günlerinde kazaya yakalandı.

İşte o acı dolu hikâyeler:

Mahsur kalan işçilerden Hüseyin Gültekin (28) dün baba oldu. Eşinin mahsur kaldığı faciadan birkaç saat sonra doğum sancıları başlayan Ayşe Gültekin, Ermenek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ayşe Gültekin sezanyenle 3 kilo 200 gram ağırlığında erkek çocuk dünyaya getirdi. Doktorlar, bebek ve annesin sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Bir yıllık evli olan Gültekin'in, maden ocağındaki kazadan haberi olduğu ancak eşinin halen mahsur kaldığını bilmediğini, öğrenmemesi için de odasındaki televizyonun dahi açılmadığı kaydedildi.

Davutoğlu ziyaret etti

Yakınları, Hüseyin Gültekin'in baba olacağını öğrendiğinden itibaren eşinin doğum yapacağı günü sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hüseyin Gültekin'in doğum yapan eşi Ayşe Gültekin ve bebeğini, madende mahsur kalan başka bir işçinin tedavi gören babasını ve yardım çalışmaları için Ermenek'e gelirken geçirdiği kazada yaralanan görevliyi hastanede ziyaret etti. Davutoğlu, “Bebek ve anne gayet sıhhatli. Bebek de dünya tatlısı. Daha isim koymamışlar. Allah hayırlı, uzun ömür versin. Allah hayırlı bir haber almayı da nasip etsin” dedi.

‘Babam mama getirecek'

Mahsur kalan işçilerden İsmail Gürses'in evinde hüzün ve gözyaşı hakim. Gürses'in eşi Fatma ve yakınları zaman zaman sinir krizi geçirdi. Ailenin 3 yaşındaki oğlu Mustafa ise, “Babam bana mama getirecek” diyerek ağlayanları susturmaya çalıştı.

Ocak altında kalan işçilerden evli ve bir kızı olan Mehmet Baha'ydı. 9 yıllık madenci Baha, torba kanun çıkmadan önce ayda bin 100 liraya çalışıyordu. Yasa çıktıktan sonra ise ilk kez bin 927 lira alacaktı. Baha, 24.00-08.00 olarak bilinen sıfır vardiyasından çıkmıştı. Ancak mühendisin “Bugün burada kömür çıkar. Yemekten sonra arkaya eleğe geleceksin” demesi üzerine, öğle vardiyasına da (08.00-16.00) kaldı.

Kocası mahsur kalan Mehmet Baha'yı bekleyen Emiş Baha, “Geldim buraya, eşimin ayakkabısının tekini buldum. Teki burada kalmış. Sen eve nasıl geleceksin?” diyerek ağladı.