Tunus'ta Diyalog Görüşmeleri

Tunus İşçi Birliği Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin el-Abbasi, koalisyon hükümetinin büyük ortağı Nahda Hareketi Partisinin, ülkedeki siyasi krizi aşmak için belirlenen yol haritasının sadece bir kısmını onaylamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başkent Tunus'ta basın açıklaması yapan Abbasi, belirlenen yol haritasının tamamını kabul ettiğini açıklamayan Nahda Hareketi Partisinin söz konusu çözüm girişimine ilişkin tutumunu "kabul edilemez" olarak niteledi.

Abbasi, "Nahda, çözüm girişiminin bir kısmını kabul etti ancak hükümetin feshedilmesini açık bir şekilde onaylamadı. Nahda'nın yol haritasının tamamını onaylamamasını kabul etmiyoruz. Çünkü böylesi durum daha çok probleme davetiye çıkarır" ifadesini kullandı.

Diyalog kapısının hala açık olduğunu vurgulayan Abbasi, herkesin çözüm girişimini tüm maddeleriyle kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Yaklaşık 2 hafta önce 10 muhalefet partisiyle ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizi aşmak için "hiçbir önkoşul olmadan" ulusal diyalog konferansı düzenlenmesi çağrısında bulunan Nahda Hareketi Partisi, dün ülkedeki en büyük işçi sendikası Tunus İşçi Birliği Sendikası, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinin gözetiminde yürütülecek ulusal diyalog görüşmelerini kabul ettiğini bildirmişti.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Kurucu Meclisi Üyesi Muhammed el-Brahmi'nin evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından, Tunus'ta hükümete karşı geniş çaplı protestolar başlamıştı. Ülkede bazı kesimler hükümetin düşmesi ve Tunus Ulusal Kurucu Meclisi'nin feshedilmesi için gösteriler düzenlemiş, hükümet yanlıları da "meşruiyetin korunması ve ulusal birliğin sağlanmasını" talep etmişti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.