Altın Koza’da Muhteşem Final

Bu yıl 20’incisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’nü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgat Blues’ filmi ile yönetmenliğini Hakkı Kurtuluş ile Melik Saraçoğlu’nun yaptığı ‘Gözümün Nuru’ paylaştı.

Altın Koza’da Muhteşem Final
Festivale 5 dalda ödül alan Yozgat Blues filmi damga vururken, Deniz Akçay Katıksız’ın ‘Köksüz’ isimli filmi Yılmaz Güney Ödülü’ne layık görüldü.

Türk sinemasının “dört yapraklı yoncası” olarak adlandırılan Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’ın 16 Eylül'de katıldığı açılış töreniyle başlayan festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı.

Sunuculuğunu Şenay Gürler ve Sinan Tuzcu’nun yaptığı gecede, festivali tanıtan kısa filmlerin gösterilmesinin ardından ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlere jüri üyeleri tarafından Altın Koza heykelcikleri verildi.

Sonrasında yapılan konuşmaların ardından Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst’un başkanlığını yaptığı jürinin değerlendirdiği 12 finalist film ve yönetmenin belirleneceği büyük ödüllerin dağıtımına geçildi.

Nefesleri kesen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın ödül töreninde, En İyi Film Ödülü iki film arasında paylaştırıldı. Melik Saraçoğlu’nun Hakkı Kurtuluş ile birlikte yönettiği ve yaşadığı göz hastalığının tedavi sürecini komik bir dille anlattığı filmi ‘Gözümün Nuru’ ile Mahmut Fazıl Coşkun’un yeni yapımı ‘Yozgat Blues’, ‘En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Deniz Akçay Katıksız’ın ‘Köksüz’ isimli filmi Yılmaz Güney Ödülü’ne layık görülürken, En İyi Yönetmen Ödülü’nü ‘Jin’ isimli filmiyle Reha Erdem aldı. Yarışmada verilen diğer ödüller şöyle:
“En İyi Yönetmen: Reha Erdem (Jin)
En iyi Senaryo: Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu (Gözümün Nuru) ve Tarık Tufan-Mahmut Fazıl Coşkun (Yozgat Blues)
En İyi Kadın Oyuncu: Ahu Türkpençe ve Lale Başar (Köksüz)
En İyi Erkek Oyuncu: Ercan Kesal (Yozgat Blues)
En İyi Müzik: Mihaly Vig (Eve Dönüş Sarıkamış 1915)
En İyi Görüntü Yönetmeni: A. Emre Tanyıldız (Soğuk)
En İyi Sanat Yönetmeni: Tural Polat (Eve Dönüş Sarıkamış 1915)
En İyi Kurgu: Ali Aga (Gözümün Nuru)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melis Ebeler (Köksüz)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tansu Biçer (Yozgat Blues)
Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu: Deniz Hasgüler (Jin)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Savaş Alp Başar (Köksüz)
Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun (Yozgat Blues) ve Atıl İnaç (Daire)
SİYAD En İyi Film Ödülü: Gözümün Nuru (Hakkı Kurtuluş-Melik Saraçoğlu)
Adana İzleyici Ödülü: Çanakkale Yolun Sonu (Mustafa Kemal Uzun)”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI