Japon Geline Karadeniz Düğünü

İstanbul Kapalıçarşı'da tanışan Japon Nishino ile Giresunlu Uğur Kızılca, Bulancak'ta düzenlenen Karadeniz düğünü ile hayatlarını birleştirdi.

Türk geleneklerine göre Megumi Nishino ve Uğur Kızılca çifti için Bulancak ilçesindeki evinin önünde kına gecesi düzenlendi.

Törende damat Kızılca kına tepsisini başının üzerinde alana getirdi ve bir süre oyun oynadı.

Daha sonra ise Japon gelin Nishino'nun sağ avucuna kına yakıldı, bu sırada hep bir ağızdan kına gecelerinin vazgeçilmez şarkısı "Yüksek yüksek tepelere" türküsü söylendi.

İlçedeki bir düğün salonunda gerçekleşen genç çiftin düğününde ise Karadeniz yöresine ait türküler seslendirildi. Nishino'nun ve Kızılca'nın yakınları horon ve yöreye özgü "Giresun Karşılaması"nı oynayarak eğlendi. Çift daha sonra üzerinde Türk ve Japon bayraklarının olduğu düğün pastasını kesti.

Kızılca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nishino ile 5 yıl önce İstanbul Kapalıçarşı'da lokum ve baharat satarken tanıştığını söyledi.

Geçen zaman içerisinde birbirlerini tanıdıklarını ve evlenmeye karar verdiklerini anlatan Kızılca, şöyle devam etti:

"Ben şu anda turist rehberliği yapıyorum. Kendisi Japon Sahil Güvenliği'nde çalışıyordu. Benim için işini bıraktı ve Türkiye'ye geldi. Ben de elimden geldiği kadar onu mutlu etmek için çalışacağım. Ailesini tanımak için Japonya'ya gittim. Ailesi de beni Türk kültürüne benzer hoşgörüyle karşıladılar. Kendisi beni çok sıkıştırdı 'bir an önce evlenelim' diye, ister istemez yabancı bir kişiyle evlendiğim için kendisinden süre istedim o da uygun olacağını söyledi.

Japonya'da nikah kıyıldı burada da düğün yapıldı."

-Kızılca ile evlenmek için Müslüman oldu

Japon gelin Nishino ise Kızılca'yı tanıdığı için çok mutlu olduğunu dile getirerek, "Uğur'la evlenebilmek için Müslüman oldum. Aynı zamanda bundan sonra burada yaşayacağım için bu kültürün bir parçası olmak için Müslümanlığı seçtim" dedi.

-Japon turistlere yapılan bıçaklı saldırı

Nishino, bir gazetecinin Nevşehir'in Göreme beldesinde 2 Japon turistin bıçaklı saldırıya uğraması ile ilgili sorusu üzerine, "Kapadokya'da öyle bir olay oldu diye Türkiye güvensiz bir ülke demek yanlış olur. Orada hayatını kaybeden vatandaşımın ailesine baş sağlığı diliyorum yaralanan arkadaşına da bir an önce iyileşmesi dileklerimi iletiyorum. Yaşamak istediğim bir ülkede böyle bir olayın olması beni gerçekten derinden üzdü ve bu olay yüzünden Türkiye'nin tehlikeli bir ülke olarak bilinmesini istemiyorum" diye konuştu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI