21 hastalıkta malûlen emeklilik hakkı!

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kapsamını genişlettiği malûlen emeklilik düzenlemesi 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe giriyor. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabileceklere 971 lira maaş ödenecek

21 hastalıkta malûlen emeklilik hakkı!
Malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. Yeni düzenleme 1 Eylül'den itibaren yürürlükte. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malûlen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi 1 Eylül'den itibaren emekli olabilecek. Böylece malûlen emekli sayısı 119 bine çıkacak.

Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malûllük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor.

Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara koşulsuz malûliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malûl kabul edilecek.

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz malûliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı. Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara malûliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malûl kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince malûliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malûl kabul edildi.

-Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malûl olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar malûliyet listesine alındı.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malûl sayılma kriterlerine eklendi.

-Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malûl sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.

-Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar malûliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR

-Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin malûliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması malûliyet kriteri olarak kabul edildi.

ASTIM HASTASI MALÛL SAYILDI

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez malûliyet kriterleri oluşturuldu.

-Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle malûliyet hakkı getirildi.

-Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malûl olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI