Birgi ve Kiraz'da Dağlar Alev Alev

Ödemiş’in Birgi beldesi ile Kiraz’ın Umurcalı köyü yakınlarında bugün akşamüstü çıkan iki yangın, havzada hareketli saatlerin yaşanmasına yol açtı.

Birgi ve Kiraz'da Dağlar Alev Alev
Aynı saatlerde meydana gelen iki yangına uçaklarla ve helikopterlerle müdahale edilirken, iki yangın da akşam saatlerinde kontrol altına alındı.
Ödemiş’e bağlı tarih ve kültür başkenti Birgi beldesi pazar gününü orman yangını ile geçirdi. Birgi-Bozdağ-Ödemiş kavşağının karşısında Düdükçü mevkii olarak geçen alanda makilik ve zeytinliklerde 40 hektarın üstünde bir alan yandı.

TARİHİ BELDEDE YANGIN PANİĞİ
Bayındır Orman İşletme Şefliği Orman ekiplerinin müdahalesinin yanı sıra, Ödemiş Belediyesi, Beydağ Belediyesi, Ovakent Belediyesi, Birgi Belediyesi'ne ait itfaiye araçları da yangına müdahale etti. Bayındır Orman İşletme Şefliği'ne ait yangın helikopterinin de yangına havadan müdahale etmesiyle alevler geç saatlerde kontrol altına alındı.

Yetkililer yangının ilk çıktığı yerlerde soğutma çalışması yaparken, yangının Birgi’nin üst kısımlarında bulunan sokak sağlıklaştırma yapılan mahallelere yaklaştırılmaması için yoğun çaba gösterildi.

Hangi nedenle çıktığı tespit edilemeyen yangın saat 16.30’dan geç saatlere kadar sürdü. Yangın saat 19.30’dan sonra kontrol altına alındı. Kısmen ağaçların yanmaya devam ettiği bölgede soğutma çalışmaları geç saatlere kadar devam etti.

Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener konuyla ilgili olarak, “Yangının neden çıktığını bilmiyoruz. Birgi’nin girişi Bozdağ Ödemiş kavşağı karşısında Düdükçü mevkiinde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle 50 hektarlık alanı kül etti. Bölgede zeytin ağaçları vardı. İtfaiye ekipleri karadan ve havadan müdahale ederek yangını kısa sürede kontrol altına aldılar ve şükür söndürdük” dedi.

KİRAZ’DAN DA AYNI SAATLERDE DUMANLAR YÜKSELDİ
Öte yandan, akşamüstü Kiraz’a bağlı Umurcalı köyü dağlık arazisinde de yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın paniğe neden oldu. Karadan Bayındır Orman İşletme Şefliği ekiplerinin arozözlerle müdahale ettiği yangına, havadan 2 helikopter, 2 de yangın uçağıyla müdahale edildi. Makilik alanların zarar gördüğü yangın kontrol altına alınırken, yangının çıkış nedeni ise henüz tespit edilemedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.