Kırıkkale’de 6 Camide 26 Kişi İtikafa Girdi

Kırıkkale'de Ramazan ayının son 10 günü 26 kişinin itikaf ibadeti için müftülük tarafından izin verilen 6 camide itikafa girdiği açıklandı.

Kırıkkale’de 6 Camide 26 Kişi İtikafa Girdi
Kırıkkale Müftüsü Bekir Gerek, itikafın alıkoymak, hapsetmek, bir yerde kalmak anlamına geldiğini belirterek, "İtikaf, niyet ederek ibadet amacıyla belli bir süre mescitte kalmak demektir. Ramazanın son on gününde itikaf, kifaye olarak sünnet-i müekkede’dir. Cemaatten biri itikafa girince bu görev diğerlerinden düşmüş olur" dedi.

İtikafın sahih olması için çeşitli şartlarının bulunduğuna dikkat çeken Müftü Gerek, "Bu şartlar, niyet etmek, oruçlu olmak, itikafı 5 vakit cemaatle namaz kılınan camide yapmak. Kadının itikafı ise camide değil, evinde namaz kıldığı odada yapması. Kadının ay hali ve lohusa halinde olmamasıdır. İtikafın adapları ise şunlardır; itikaf esnasında boş şeyler konuşmamak, Kur’an, Hadis-i Şerif, peygamberimizin hayatına ait kitaplar okumak. Temiz elbise giymek ve güzel koku sürünmek. Ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirmeye özen gösteren Allah Resulü, Ramazan ayının son on gününe daha da önem verir ve itikafa girerdi. Hz. Aişe’nin söylediğine göre “Resulullah (sav) itikafa gireceği vakit, Ramazanın son on gününün ilk gecesinden önceki sabah namazını kılar ve Mescid-i Nebevi’nin itikaf yerine giderdi ve itikaf yapmaya başlardı. Kendisi bu değerli zaman dilimini ihya ettiği gibi ailesinin de aynı feyz ve bereketten faydalanmasını ister ve geceleri aile fertlerini ibadet için uyandırırdı. Allah Resulü vefat edinceye kadar Ramazanın son on gününde itikafa devam etmiştir.Allah Resulünün itikaf için gösterdiği bu hassasiyetin ardında yatan sebep, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesini ihya etme düşüncesidir. Resulü Ekrem, son on günü itikafta geçirmekle, adeta bu Kadirli geceyi, gece gündüz ibadetle, tefekkürle geçirmek istemesiydi" diye konuştu.

İtikaf'ın Müslümanlar için de modern zamanda iş ve güçlerden zaman ayırarak sadece ibadet yapmak, tefekkür etmek ve kendisine zaman ayırmak için önemli bir fırsat olduğunu açıklayan Gerek, günümüzde insanların hayatın yoğun stresine ve sorunlarına karşı, meditasyon, yoga gibi bazı uygulamalarla kendisini rahatlatacak yöntemler aradığını belirterek, "Halbuki huşu içinde kılınan namaz ile itikaf içinde geçirilen vakitler, sadece bir zihin boşalması değil, aynı zamanda imanın kemale erdirilmesi gayreti, nefis muhasebesi, nefis terbiyesi ve tezkiyesidir. Kişinin nereden geldiğini ve nereye gittiğini derinlemesine tefekkür ederek hedeflerine daha emin adımlarla ilerlemesi için tamamen kendisine ayırdığı vakitlerdir. Kişinin kendisini ve Rabbini hatırlamasıdır. Hakikat aynasına bakıp kendine gelmesidir. İtikaf, insanlardan uzaklaşarak köşeye çekilme, toplum hayatından kaçıp tek başına yaşama hali veya uzlet değildir. Dış dünyayla bütün bağlarını keserek Rabbi ’ne kulluk için insanın kendi içine kapanması, kendisini Allah’a adayıp dünya işlerinden el çekme şeklinde tanımlanan bir inziva hali de değildir. İtikaf, Allah’ın evi olan camide O’nun sonsuz rahmetine iltica etmektir. Bu durumda olan bir Mümin belli bir müddet O’na misafir olur.Ne yazık ki, bizi rahatlatacak, hayatımızı kolaylaştıracak, dünyamızı yaşanır kılacak 'huşu içinde kılınan namaz' ile 'tefekkür ile geçirilecek itikaf' gibi iki önemli alternatif, toplumumuzda unutulmaya yüz tutmuş vaziyettedir. İşte itikaf bize bizi, bizi biz yapan değerlerimizi, kendimizi, öz benliğimizi hatırlatacaktır" ifadelerini kullandı.

İnsan'ın Allah’a tam bir teslimiyet içerisinde ibadet ve taatde bulunmak amacıyla zamanının belirli bir kısmını ayırması ve bu esnada meşru bile olsa her türlü nefsani ve şehevi arzulardan uzak durmasının, kişinin manen olgunlaşması için önemli vesilelerden birisi oldğunu kaydeden Gerek, zorunlu ibadetlerin yanı sıra nafile ibadetlerinde bu konuda önem taşıdığını bu duygu ve düşüncenin yoğun bir şekilde yaşandığı ve mümkün olduğu ölçüde maddi bilgilerden uzaklaşarak yüce yaratıcıya yönelmeyi sağlayan bir ortam insana derin bir manevi ufuk ve imkan sunduğunu kaydetti.

Gerek, Kırıkkale'de geçen yıllara göre bu yıl itikafa girenlerin sayısında önemli artışın olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.