Rize'de İhtisas Kütüphanesi Açıldı

RİZE - Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, "Kütüphaneler internetten faydalanılarak daha aktif hale getirilmeli" dedi.

Rize Çınar Eğitim ve Kültür Derneği bünyesinde Rizeli araştırmacı Recep Koyuncu tarafından Rize İhtisas Kütüphanesi açıldı.

Kütüphanenin açılışına Rize Vali Yardımcısı Mehmet Özer, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Rıza Köroğlu ve Kütüphaneciler Derneği üyeleri katıldı.

Kartal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her ilinde çeşitli kolleksiyonların olduğunu belirterek, "Ancak bu tür çalışmaların gönüllü bir kişi tarafından yapılması çok anlamlı. Türkiye'de şehir ktüphaneleri kuruluyor. Bunun yurt dışında çok örnekleri var. Şehirlerle ilgili tüm bilgiler bu kütüphanelerde toplanıyor. Rize'de ilk adımın gönüllü bir kişi tarafından yapılması çok daha değerli" dedi

Türkiye'de kütüphanecilik ile internet kullanımının farklı alanlar olduğunun anlaşılması gerektiğini ifade eden Kartal, "Biz kütüphaneciler de interneti yaygın olarak kullanıyoruz. İnternet kütüphaneleri oluşuyor. Evinizden kütüphaneye çok rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Önemli olan internetin amaçları doğrultusunda olumlu kullanılabilmesi. Dünyada artık internetsiz bir hayat düşünülemez. Kütüphaneler internetten faydalanılarak daha aktif hale getirilmeli. Bu yönde kütüphanelerde oluşturulmaya başlanan internet odaları iyi örnekler" diye konuştu.

İhtisas Kütüphanesi'nde 2 bin 938 eser bulunuyor. Özellikle 250 yıllık el yazması Kur'an-ı Kerim dikkat çekiyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.