Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, farklı inanç gruplarına ait, mensupları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren 165 cemaat vakfı bulunduğunu bildirdi.

Arınç, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesine verdiği cevapta, 27 Şubat 2008 tarihinde yürürlüğe giren Vakıflar Kanunu'ndan sonra cemaat mensuplarının müracaatı üzerine Vakıflar Meclisi'nce 3 vakfın şahsiyetinin, cemaat vakfı olarak kütüğe kaydedildiğini belirtti.

''Vakıflar Kanunu'na göre, vakıfların amaç ve yasaya uygunluk denetimi ile iktisadi işletmelerinin faaliyet ve mevzuata uygunluk denetimi Genel Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Vakıflar, mali durumlarını her takvim yılının ilk altı ayı içerisinde yıllık beyanname ile Genel Müdürlüğe bildirirler.

Cemaat vakıflarınca 1410 adet taşınmazın vakıflarına iadesi için müracaat edilmiş olup, Vakıflar Meclisi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 181 adet taşınmazın vakıfları adına tesciline karar verilmiştir.

651 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Vakıflar Kanununa eklenen geçici madde kapsamında, 116 Cemaat vakfınca 1560 taşınmaz için başvuruda bulunulmuştur. Vakıflar Meclisince, 174 taşınmazın tesciline, 15 taşınmazın bedelinin ödenmesine, 300 taşınmaz başvurusunun ise Kanun kapsamında olmadığından reddine karar verilmiş olup diğer taşınmak başvurular ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir.''

Arınç, farklı inanç gruplarına ait, mensupları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren 165 cemaat vakfının bulunduğunu bildirdi.

Muhabir: Ali Eyvaz

Yayıncı: Kudret Topçu

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.