USD (Alış - Satış) : 8,53 - 8,54 EURO (Alış - Satış) : 10,10 - 10,12

Baba Garipoğlu, Suçlu Bulundu Ancak Ceza Almadı

Münevver Karabulut cinayeti davasında hakkındaki karar Yargıtay'ca bozulan Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu hakkında, 'suçluyu kayırma' suçunun sabit olduğuna hükmedildi.

Ekleme Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 14:47
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 15:09
Baba Garipoğlu, Suçlu Bulundu Ancak Ceza Almadı

Mahkeme, suçun üst soy tarafından işlendiği için sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya, sanık Mehmet Nida Garipoğlu, Münevver Karabulut'un annesi Nagihan Karabulut ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmaya Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma ilamı okunarak başladı.

Avukat Rezan Epözdemir, Yargıtay'ın bozma ilamındaki gerekçeye katılmadıklarını belirterek, ''Sanık Mehmet Nida Garipoğlu oğlu Cem Garipoğlu'nun adam öldürme suçuna iştirak etmiştir. Bu nedenle adam öldürmeye iştirak suçundan cezalandırılmasını talep ediyoruz. Bize göre yaşı küçük olan Cem Garipoğlu'nun tek başına maktulü keserek öldürmesi, başını vücudundan ayırması, bunları evin içerisinden taşıyıp bir valize ve gitar çantasına yerleştirerek taşıyıp uzak bir bölgeye götürmesi mümkün değildir.'' şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Özmutlu ise sanık Mehmet Nida Garipoğlu'nun oğlu Cem Garipoğlu'nu adalete teslim etmek yerine yakalanmaktan kurtulması için imkân sağlayarak 'suçluyu kayırma' suçunu işlediğini ifade etti.

Savcı Özmutlu, sanığın bu suçtan mahkûmiyetine karar verilmesini ancak Cem Garipoğlu'nun babası olması sebebiyle ceza verilmesine yer olmadığı yönünde karar verilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Mehmet Nida Garipoğlu ise ''Takdiri mahkemenize bırakıyorum.'' dedi.

Mahkeme heyeti, kararında sanık Mehmet Nida Garipoğlu'nun öldürme eylemine herhangi bir şekilde katıldığını gösterir kesin ve inandırıcı Kanıt bulunmadığını belirtti.

Heyet, baba Garipoğlu'nun oğlunu yakalanmaktan kurtulması için kendisine imkân sağladığının anlaşıldığını ifade etti.

Sanık Mehmet Nida Garipoğlu'nun 'suçluyu kayırma' suçunu işlediğinin sabit olduğuna karar veren mahkeme heyeti, bu suçun üst soy tarafından işlendiği için sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı yönünde hüküm verdi.Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Münevver Karabulut'u öldürdüğü gerekçesiyle Cem Garipoğlu hakkında 24 yıl hapis, Garipoğlu'nun amcası Hayyam Garipoğlu ile diğer sanıklar Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı ve Habib Kurt hakkında ''suçluyu kayırmak'' suçundan, anne Tülay Makbule Garipoğlu'na da 'suç delillerini gizlemek ve yok etmek' suçlarından 3'er yıl hapis cezaları verilmiş ve Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. Daire, Garipoğlu'nun babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun 'nitelikli adam öldürmek suçuna iştirak etmek' suçundan beraatına ilişkin kararı ise, sanığın ''suçluyu kayırmak'' suçundan cezalandırılması gerektiği görüşüyle bozmuştu . Kaynak : CihanYAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı